KC-towiec - zastrzeżenia - uwagi - rady - dyskusja

Wszystko związane z KC-towcem
Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 11 września 2009, 09:45

Witam

Myślę, że kwestię KC-towca powinniśmy sobie powolutku na spokojnie omówić na forum a nie w komentarzach.
Moje zdanie na ten temat było tam przedstawione, ale aby nie zanikło w odmętach dziejów się powtórzę.
Moim prywatnym zdaniem KC-towiec winien być darmowy w dostępie dla każdego chętnego użytkownika portalu. Po części z tego powodu, że wydaje mi się to po prostu lepszym rozwiązaniem, a po części, że jest to rozwiązane na wskroś bezpieczniejsze. KC-towiec będzie się opierał o markę i system, który jest objęty prawami autorskimi, czyimi i jak bardzo, to już inna historia, ważne, że nie są to nasze prawa. Po drugie - będą w nim zamieszczone prace autorskie również objęte prawami autorskimi - przynależnymi do autorów tych opracowań. Przy wydawaniu czegoś takiego nie darmowo, właściciel portalu czy też reprezentanci właściciela, powinni od każdego z autorów dostać odpowiednią deklarację o przekazaniu praw, z precyzyjną adnotacją, na jaki czas i jakim zakresie itd. itp. Nie wiem czy jest sens takiego działania biorąc pod uwagę, że portal będzie takie dokumenty musiał trzymać przez parę najbliższych lat na wypadek jakby się komuś coś odmieniło. Wydawanie ogólnie dostępne w fanowskim, darmowym periodyku nie powoduje takich komplikacji. Co więcej nie ma problemów opieranie się na materiałach objętych prawami MAGa czy ASa, gdyż działo by się to dokładnie na takich zasadach jak publikowanie tego portalu. Nie mówię tutaj o zasadności czy bezzasadności datku na portal, lecz o bardzo jasnym zaznaczeniu, na co ten datek idzie. Co się z nim stanie to inna rzecz. Ważne żeby nikt nie mógł podważyć fanowskiego charakteru KC-towca.
Oczywiście można jeszcze spróbować przebadać drogę jaką poszło wydawnictwo Portal, które w 2001 roku wydało komercyjnie dodatek do WFRP 1ed. pod tytułem "Władca Zimy". Z tego co pamiętam w tamtym czasie dalej licencję na WFRP trzymał MAG (choć mogę się mylić), tutaj ktoś by się musiał z nimi skontaktować i pytać bezpośrednio.

Ostatnia rzecz, jaką chciałem poruszyć to sama nazwa periodyku. Samo hasło "KC-towiec" traktuję w tej chwili jako nazwę roboczą (nie wiem czy dobrze). Pomimo fanowskiego charakteru myślę, że od samego początku można zacząć budowanie marki, poprzez nadanie jakiegoś lepiej brzmiącego tytułu, powiązanego np. ze światem, o który się opieramy. Widziałbym to pismo bardziej jako coś docelowo rozwijającego świat Orchii niżeli same mechaniczne duperele, które tak naprawdę nie są aż tak ważne. Proponowałbym jakąś nazwę albo z historii Orhii albo a geografii albo... imię władcy? "Katan", "Wyspa Mew", "notatnik Czarnotrupa" czy "Pamiętnik znaleziony w Klashr-garze"... tylko propozycje, ale mam nadzieję, że wiecie, o co mi chodzi. Prosiłbym również Czegoja, aby umieścił w tym temacie przybliżoną wizję tegoż pisemka, aby każdy z chcących zabrać głos miał jasność, co do czego się odnosi. pozdrawiam maruda

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 11 września 2009, 12:26

Miałem dziś pisać newsu (pewnie i tak to zrobię), ale wywołany do tablicy odpowiem.

Moja wizja KC-towca już po kilku przeobrażeniach wygląda następująco. Na razie mówię o pierwszym numerze. Periodyk będzie dostępny za darmo drogą elektroniczną w dziale download. Dałem go do wyceny w przypadku chęci wydrukowania profesjonalnego w 100 egz. Czas pokaże, jak wychodziłoby to w kalkulacji za 1 egzemplarz. Potem podam cenę na forum publicznym, np. tutaj do dalszej dyskusji czy warto. Jeśli chodzi o budowanie marki i tytułu pisma nie widzę przeciwwskazań. Zrobimy burzę mózgów po premierze możemy zmienić nazwę na przyjętą przez większość (np. poprzez ankietę) propozycję będzie można zgłaszać a ankieta pokaże co wybrała większość. Możemy również zatroszczyć się o ISSN, żeby już było full profesjonalnie a pismo pojawi się w spisie nowości Biblioteki Narodowej za dany rok.

Wracając do tematu. Elektroniczna wersja za darmoszkę a profesjonalnie drukowana (jeśli się zdecydujemy) za zwrot kosztów. Najpierw w założeniach przyjąłem, że będą tam same teksty autorskie, ale po komentarzach wydaje mi się, że możemy przyjąć formułę - temat numeru. W każdym numerze dawalibyśmy stare teksty z MiM w prawie niezmienialnej postaci (dla starych wyjadaczy i wytchnienia ich MiM-ów) oraz nowe rzeczy, które w naszym mniemaniu mogłyby się równać ze starymi oryginałami. Za ostrych przeróbek oraz zupełnie nie przystających tekstów do numeru nie bralibyśmy wcale. Pismo nie miałoby żadnego wpływu na portal oprócz przybierania czytelniejszej i przyjaźniejszej formy dla dobrych tekstów na portalu. W pierwszym numerze aktualnie znalazły się teksty: Aran - arystokracja wśród pająkoludzi, Królestwo Tabadan, Bractwo Klingi Duszy, Wampiry - rzeczywistość alternatywna i pierwsza część opowiadania sprawy rodzinne. Wszystkie teksty są nieznacznie poprawiona w miarę przeredagowane, niektóre posiadają rysunki, uwzględnione zostały, w większości, uwagi zamieszczone w komentarzach na portalu. Wszystko będzie ładnie przygotowane i gotowe do wydruku w wersji pdf (na razie 30 stron z okładkami). Premiera KC-towca zostaje oficjalnie ogłoszona na 11.11.2009, czyli na dokładną rocznicę portalu. Dodam na zakończenie, że KC-towiec będzie wychodził nieregularnie w zależności od potrzeb i zainteresowania. Wszelkie zmiany i zażalenia oraz propozycje i uwagi możecie jeszcze zgłaszać przez dobry miesiąc. Jeszcze wszystko zdarzyć się może.
Ostatnio zmieniony 11 września 2009, 12:45 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 11 września 2009, 21:40

Witam serdecznie. Trochę nie za bardzo jestem w formie na jakiekolwiek komentowanie ale po publicznym wywołaniu do tablicy :) chyba trzeba.
KC-towiec: jako pomysł mi się podoba. Dobrze że w wersji elektronicznej a opcja przesłania wersji wydrukowanej też jest bardzo fajna. Ten pomysł ma potencjał i nie byłoby dobrze zabijać go przed startem, poczekajmy i wspomóżmy pomysłodawców. Badź co bądź jest on tworzony z myślą o fanach KCetów i może się przerodzić w cenny dla Nas periodyk. Ta strona ściągnęła już tyle wybitnych osobistości. Wielu z nas wniosło swój wkład i na pewno jeszcze wielu wniesie. Forma w jakiej będzie przedstawiony mi odpowiada. Na pewno ściągnę go i poczytam:). Cieszę się że w wyniku dyskusji zmianie uległ pomysł ograniczenia jego dostępności. Uważam że większość naszych wysiłków powinniśmy poświęcić na propagowanie systemu a nie wprowadzanie ograniczeń do Naszych materiałów. Przecież nie jesteśmy Arturami Szyndlerami piszącymi do szuflady ;(. Pomysł aby umieszczać w KCetowcu materiały z MiMa, jak dla mnie świetny. Tak jak ktoś wspomniał nie wszyscy mają dostęp do tych prechistorycznych gazetek.

Inny tytuł KCetowca. Można ogłosić konkurs a później Ankietę i wybrać tę najpopularniejszą wersję tytułu.

Wsparcie finasowe. Jak najbardziej jestem za. Ze swojej strony mogę zadeklarować że z przyjemnością dokonam wpłaty. Po to aby ta strona dalej mogła istnieć i propagować KCety.

Hans696
Reactions:
Posty: 210
Rejestracja: 10 stycznia 2009, 11:05

Post autor: Hans696 » 12 września 2009, 12:02

Popieram ankietę w sprawie nazwy pisma. Już kiedyś poruszałem tą sprawę w wymienianych z Czegojem mailach:
Ostatnia sprawa którą chciałbym poruszyć to kwestia nazwy pisma. KC-towiec nie brzmi zbyt dobrze, może coś bardziej bezpośrednio odwołującego się do świata Orchii - "Tajemnice Labiryntów Katana", "Kronika Tan Thietmara" albo "Srebrna Przystań" ot tak sobie rzuciłem;)
Windswept landscape, desolated mountain plateaus..

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 13 września 2009, 00:19

No dobra widzę, że sporo osób postuluje zmianę tytułu. Zbieram nazwy dotychczas zaproponowane i czekam dalej powiedzmy do 20 września. W tym wątku proszę dawać propozycje.
Aktualne to:
Katan
Wyspa Mew
notatnik Czarnotrupa
Pamiętnik znaleziony w Klashr-garze
Tajemnice Labiryntów Katana
Kronika Tan Thietmara
Srebrna Przystań
KC-towiec

Mam nadzieję, że pozwolicie, że to my jako redakcja zadecydujemy jakie 10 najlepszych (jeśli tyle się zbierze) weźmie udział w ankiecie.
Podsumowując: Na propozycję czekamy do 20 września. Potem 10 najlepszych według zdania redakcji trafia do ankiety. Ankieta trwa do końca września i 1 października ogłaszamy, jak będzie nazywać się nasze wspólne pismo. Liczymy na aktywność i pomysłowość.

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 13 września 2009, 16:34

Dla zachęty zaproponuję jeszcze:
Plotkarz Ostrogarski
Orchijskie Nowiny

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 13 września 2009, 16:56

Ja zaproponuję - Orcza plaga lub orcza dominacja
Ostatnio zmieniony 13 września 2009, 16:58 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 13 września 2009, 20:53

Goniec Katański, Goniec Ostrogarski, KC-szeptun, Głos Orkusa. Oto moje propozycje na tytuły. Może się spodobają:)
Ostatnio zmieniony 13 września 2009, 20:54 przez avnar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 13 września 2009, 21:47

"Ostrogar Times" ;)

A tak na serio to chyba najbardziej przypadł mi do gustu "Goniec Katański" lub "Goniec Ostrogarski".

Shadowrunner
Reactions:
Posty: 263
Rejestracja: 24 stycznia 2009, 18:27

Post autor: Shadowrunner » 13 września 2009, 23:57

Wiecie co - nazwy z "Gońcami..." - są fajne ale jeśli się nie mylę to istnieje coś takiego jak Goniec Imperialny do WFRP - fanzin dotyczący tego systemu i użycie słowa goniec już mi się źle kojarzy (nie to że nie lubię tego sysu czy coś ale to takie trochę... kolidujące :| )

Ja - choć osobiście jestem gorącym reformatorem i rewolucjonista - w tytule pisma odwołałbym się do czegoś konserwatywnego, tradycyjnego np.:

KODEKS KATANA (okej - może kontrowersyjna propozycja - już coś takiego istnieje w świecie KC i raczej ma niewiele wspólnego z naszą gazetką ale nasza gazetka mogła by wykorzystywać jakiś znany element ze świata KC w sposób dosłowny - coś właśnie jak zaproponowana przez moich przedpiśców Srebrna Przystań czy Wyspa Mew - tylko coś takiego z większym wygarem ;) )

albo

Kamienne Tablice

Łapiecie o co mi biega, nie?

A z takich propozycji w innym stylu, żeby nie było że przynudzam:

Kryształowe Zwierciadło

Manuskrypt Ochrijski/Orchijski

Skórooprawny Obwoluton

Annał/(y) Archagasty

Latopis Reptylioński (ew. Orkowy)


A to już pół żartem-pół serio:

Kryształiewa Prawda

Trybuna Chłopskiego Krocza (w wersji hardkor może to być Trybuna Rzemieślnicza ;) ew. jakaś inna trybuna: rycerska, złodziejska itp. )

Nasz Rocznik :D

Najniższy Transs

Wprost z Orkusa

Przegląd Setycki

Kronika Arturiusa

Tygodnik Półboski
Ostatnio zmieniony 14 września 2009, 00:10 przez Shadowrunner, łącznie zmieniany 1 raz.
"-Kat An!!! - najg?o?niej jak mog?a, sykn??a ci??arna orczyca.
-Kacie! Jeszcze raz spróbujesz mnie podgryza?! - doda?a uderzaj?c wielk? niczym bochen chleba pi??ci? w swój nabrzmia?y brzuch."
[sic!]

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 14 września 2009, 09:39

No dla mnie na razie rozbrajająca - Trybuna Chłopskiego Krocza. Zmieniłbym ewentualnie na Tuba z Chłopskiego Krocza. Nie do przyjęcia Tygodnik Półboski (co tydzień nie damy rady wydawać :D)
Po poście Leo nie mogę nie dodać "Kryształy Czasu - Reaktywacja"
Ostatnio zmieniony 14 września 2009, 11:35 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.

leobardis
Reactions:
Posty: 451
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:02

Post autor: leobardis » 14 września 2009, 11:22

"Trybuna Chłopskiego Krocza" HAHAHAHA!!!! dobre , dobre - ludzie kupiliby z samej ciekawości co w takim czasopiśmie jest hahaha!!!
Moja propozycja na nazwę czasopisma (co prawda KC-towiec jest dobrą nazwą bo odnosi się do osoby lubiącej ten system bądź gry rpg bez względu na system):
1)Kryształowe Vademecum
2)Czasopismo
3)Kroniki Orchii
4)Powrót Kryształów
[center]Nie dostaniesz drugiej szansy, by zrobi? dobre pierwsze wra?enie.[/center]
[center]Obrazek[/center]

avnar
Reactions:
Posty: 1137
Rejestracja: 29 kwietnia 2009, 20:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post autor: avnar » 14 września 2009, 19:15

Podobają mi się Kamienne Tablice. Pasuje i każdy KCetowiec wie że to artefaktyczna skarbnica wszelakiej wiedzy.

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 14 września 2009, 20:07

...ja nie wiedziałem... :P

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 14 września 2009, 20:19

Niektóre propozycje są nader ciekawe ale część mało akceptowalna :)
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

ODPOWIEDZ