Podsumowanie roku 2013

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 07 stycznia 2014, 19:08

Przyznam szczerze, że trochę mi się zrobiło głupio, bo zarzut Ghasty tak po prawdzie nie jest nietrafiony - wierzcie mi, i tak staram się nie wrzucać wielu artykułów IK na maina, nie ma przecież ani newsów o Straży Płomieni ani o artykule na temat teokracji ani czarnogrzywa nie ma ani Mężobójców i wielu innych! Wstrzymuję się z nawałem newsów, póki na mainie wiszą jakieś kacetowe zajawki, żeby fani mieli dość czasu na zapoznanie się z nimi, dopiero potem przesuwam maina w dół.

Zwróćcie uwagę, że "kryształowe" newsy zepchnięte na drugą stronę maina pochodziły z października ubiegłego roku, na pierwszej stronie została grudniowa "Mała Wojna" (no dobra, chcący niechcący wypchnąłem też generator postaci Ghasty, za co przepraszam).

Już od pewnego czasu zastanawiam się nad pójściem w zupełnie inną stronę - nad uruchomieniem zupełnie nowego i niepowiązanego z kacetami portalu dedykowanego wyłącznie Żelaznym Królestwom. Wiem, że miałbym mocny techniczny support ze strony fanów bitewniaków, zapewne również darmową domenę. Powstrzymuje mnie zdecydowanie sentyment do naszego portalu, bo jak już wcześniej wspomniałem, nie traktuję naszej strony jako portalu o KC, tylko specyficzną sieciową paczkę znajomych o wielu zainteresowaniach.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 07 stycznia 2014, 20:37

Nie masz się co tłumaczyć i przepraszać . Nie o to mi chodziło. Cenie że wrzucasz tu informacje o ik bo pokazujesz inny i o wiele lepiej dopracowany produkt. Nawet jeśli nie do końca mi pasuje zdaje sobie sprawę że ma masę fanów.

Jednak naprawdę przydałoby rozdzielić, w jakiś tajemniczy sposób, oba systemy żeby nie zlewaly się w jedno. Na nowy rok można o tym pomyśleć.
Niestety zdaje sobie też sprawę że fusion jest dosyć przedpotopowym portalem i bez mocnej ingerencij w kod coś takiego może nie być możliwe.

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 07 stycznia 2014, 21:00

Nie dziwię się, że ghasta wyartykułował swoje żale, bo po 5 wiadomościach niezwiązanych z KC jednego dnia można zmarszczyć brwi. Można było sprawę załatwić 1 powiadomieniem, skoro wszystko dotyczyło IK.
Reakcja portalistów raczej nie powala na kolana - dzień po publikacji średnio 4-5 odwiedzin i zero komentarzy. Czyżby w odwecie?

Problemem portalu jest chyba przede wszystkim to, że nikomu nie chce się czytać, komentować i dyskutować o tym, co zostaje opublikowane. Dobrze, że Keth odnalazł sobie własną niszę, która zapewnia ujście jego pasji.

Ale kończę ten wywód, bo ktoś sobie pomyśli, że to strona dla malkontentów sfrustrowanych tym, że nie odnaleźli jeszcze Kryształów Czasu.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 07 stycznia 2014, 22:11

O rany jak tego słucham to już mi się rzygać chce. Co raz częściej dochodzę do wniosku, że we mnie również wypalił się zapał do KC. Zakładaj Keth ten nowy portal, dasz mi tam jakieś uprawnienia, żebym sobie czasem pogrzebał przy czymś żywym i ciekawym (dla odmiany), a to miejsce zostawimy dla zainteresowanych. Dodam tylko, że w tym roku najprawdopodobniej będę robił ostatnią zbiórkę na serwer (i tak idzie tak słabo jak jeszcze nigdy - i nie jest to kryzys). Od przyszłego roku, jak ktoś tego nie przejmie to niech właściciel serwera zamyka to w cholerę, skoro jedynie co tu się pojawia to tylko gorzkie żale i brak poszanowania dla czyjeś pracy i wkładu (również finansowego) w to co tutaj robią nieliczni chcący czegoś więcej niż narzekania. Na pohybel - Kryształom skoro same się tam kierują, jak również ich fanom skoro nie umieją się zebrać i temu przeciwdziałać. Widocznie nie ma już czego bronić./-/

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 07 stycznia 2014, 22:39

Ja to widzę tak, świat KC ma duży potencjał. Ale tylko zmiana mechaniki na całkiem inną to jakaś alternatywa. Ja już dawno zmieniłem mechanikę z KC p. Szyndlera na Fate Core z moimi zmianami do Fantasy.
I wg mnie nie ma co na siebie nawzajem najeżdżać.

Dobro
Reactions:
Posty: 2848
Rejestracja: 10 listopada 2012, 22:13

Post autor: Dobro » 07 stycznia 2014, 22:42

Podstawowa kwestia, panowie. Dla kogo mają być newsy z KC? Dla starych wyjadaczy, czy nowych graczy? A może dla wszystkich?

Trochę smutnej opinii, mam nadzieję, że się nie pogniewacie!

Z początku bardzo zaciekawiły mnie KC. W miarę ciekawy świat (orki żyjące z ludźmi), duże możliwości w kreacji bohaterów (którzy nie są na początku jak zwykli szmaciarze rodem z Warhammera, gdzie ekipa łowcy szczurów, akolity i banity nie są w stanie pokonać orka bez strat). W miarę czytania artykułów czułem coraz większy niesmak i zrezygnowanie. Multum informacji rozmieszczonych po x stronach, mechanika trudna itp. Umiejętności danej kasty na 0 poziomie niewiele się od siebie różnią (praktycznie te same umiejętności ma wojownik i łowca).
To bardzo zniechęca, a wiedzcie, że ja na ogól bardzo lubie poznawać nowe systemy, poświęcając im nieco czasu.


Widzę głosy narzekania. A czy jest jakiś cel, ukierunkowanie tego forum, czy to wolna amerykanka? Piszta co chceta?
Powolne wypalenie i umieranie działów KC tylko demotywuje was do pisania czegokolwiek. Przeglądając artykuły z linków z lewej można umrzeć z nudów. Nieciekawa forma, brak tabelek z informacjami. Ktoś, kto nie zna KC i chiałby poprowadzić sesję nieźle się będzie musiał naszukać i nakopiowac tekstu. Czyli realnie sięgnie po inny system, gdzie wszystko jest na tacy.

A przecież niewiele trzeba, by coś nowego napisać? Ot chociażby stworzenie paru postaci z "krwi i kości" - z historią, motywacjami, zamiłowaniami. Gotowy szablon. Mówiąc szczerze, czytanie artykułów-opowiadań - jak dla mnie - jest nudne i zniechęcające. Komu chce się czytać ścianę tekstu niewiele wnoszącego do sesji? Bo mi na pewno nie.

Artykuły w stylu gotowych postaci, scenariuszy, opisywaniu lokacji, bractwa, zakonu itp będą stanowić całkiem smakowity kontent. Może zmiana graficzna strony by pomogła? Nie wiem. To kwestia do przedyskutowania, co chcecie osiągnąć, z czym do ludzi.

W razie czego bardzo chętnie sam bym pisał coś do KC, raz w miesiącu chociażby. Z czasem dołączyłoby paru ludzi i może coś by z tego wyszło :)
Prowadz? sesje: ?mier? i ?ycie kami Ryby (L5K) - zawieszona
Mistyczny Lotos (Conan na zasadach Fate)
Moje postacie:
Ahmed Assad Omar - audytor finansowy (PBF Wybawiciel)
Olaf Vilbergson - m?ody zwiadowca (PBF Cienie na ?niegu)
Mikulas Tichy - m?ody medyk z Pragi (PBF - Memento Mori)

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 07 stycznia 2014, 23:44

Dobro to co mówisz to racja. Problem w tym, że KC nie ma dobrego podręcznika, a to co jest to rozproszony materiał, z którego każdy bierze sobie co mu się podoba. Efekt - ile grup grających tyle rodzajów KC-tów. Podejrzewam, że dwie oddzielnie grające enklawy po wymieszaniu graczy maiłoby wrażenie, że żaden z nich nie gra w ten sam system. Tak się nie da. Portal w znacznej mierze skupia już ukształtowane osoby (30+). Tak grupa indywidualistów nie jest w stanie poprowadzić czegoś wspólnie. Wiele razy próbowaliśmy i właściwie tylko małe grupki miały jakieś określone sukcesy. Reszta to pasmo niesnasek i pokazywanie - moje jest lepsze dlatego, że Twoje jest gorsze. Tak wygląda to z mojego punktu widzenia. Niestety potrzebowałem do tego dojrzeć i zauważyć pewne wypaczenia. Demokracja jest fajna, ale nie na portalu. Tutaj powinien być wyraźny lider i wyraźna wizja. W efekcie malkontenci opuszczają takie miejsca lub zostają wydaleni. Wtedy można coś prowadzić. U nas staje się po stronie trolli, ratuje się każdego kto cokolwiek powie. Efekt - portal drepcze w miejscu lub nawet się cofa. Żeby wszystko zagrało, potrzeba - wizji, marketingu, zaangażowania, dobrego przywództwa, zgranego zespołu. Postawię śmiałą tezę - w tym miejscu to raczej niemożliwe.B) Bardzo chciałbym się mylić.

koszal
Reactions:
Posty: 2787
Rejestracja: 15 marca 2012, 13:35
Been thanked: 1 time

Post autor: koszal » 08 stycznia 2014, 04:11

To pozwolę sobie na bezwysiłkowe podsumowanie.

Miast oceniać portal ocenię sam siebie. W roku 2013 skupiłem się na zabawie w postaci PBFów- raz, że nigdy wczesniej nie próbowałem, dwa- dały mi mnogość systemów i osób w nie grających, do których dostępu nie mam.

Na pisanie tekstów do KC wpływ miały- małe zainteresowanie "czytaczy" i brak czasu.

Jednakże uczciwie się nad tym zastanawiając odpowiedź na pytanie dla kogo popełniałem jakieś teksty brzmi- "dla siebie, choc miło byłoby gdyby ktoś się wypowiedział na temat moich wypocin".

Z tejże przyczyny w roku 2014 zamierzam trochę tekstów popełnić, zapowiada się dla mnie pracowity rok, ale- weny i chęci mi nie brakuje - i tejże weny i chęci w rozpoczynającym się roku gorąco Wam życzę.

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 14 stycznia 2014, 23:44

Treant napisał(a):
Reakcja portalistów raczej nie powala na kolana - dzień po publikacji średnio 4-5 odwiedzin i zero komentarzy. Czyżby w odwecie?
Wiem, że jestem Deutsche Schwein, ale jakoś tak nie mogłem się powstrzymać od przekornego komentarza. W przeciągu ostatnich dziesięciu dni siedem najnowszych artów spod znaku IK zaliczyło w sumie ponad pół tysiąca czytań oraz 10+ komentarzy (nie wliczając moich)

:P:P:P

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 stycznia 2014, 12:16

Przyznaj się, że większość czytań to Twoja robota.:D

Awatar użytkownika
Keth
Reactions:
Posty: 12615
Rejestracja: 07 kwietnia 2009, 20:37
Has thanked: 138 times
Been thanked: 84 times
Kontakt:

Post autor: Keth » 15 stycznia 2014, 22:39

Jakbym to ja je nabijał, tobym się nie bawił w półśrodki, tylko najpierw natrzaskał okrągły tysiąc, a dopiero potem się tym chwalił!

Coś innego przyszło mi na myśl - Czegoju, wspominałeś, że Artur Szyndler coraz bardziej ochoczo chwali się przygotowaniami do wydania swej powieści. Pamiętna bitwa na antary była dość kontrowersyjna, ale skoro sprawy nadal posuwają się do przodu, być może AS ma do pomocy jakiegoś porządnego korektora, a wówczas nie od rzeczy byłby pomysł zapytania go o jakiś malutki "excerpt"? Choćby pół strony z tego jakoby opasłego dzieła? Myślę, że taki NEWS postawiłby na nogi cały ten kryształowy cmentarz!

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 15 stycznia 2014, 22:43

Ja uważam, że dobrze się dzieje, że Keth ciągnie IK. Mimo, że mnie ten świat się średnio podoba, bo ja nie lubię wysokiej techniki i broni palnej. Fani KC, są bardzo milczący, pobierają co mogą i zero komentarzy do artów, nawet tych starszych.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3837
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 15 stycznia 2014, 23:28

Keth zapytam, przy najbliższej okazji, ale nie jestem pewien rezultatów. Zresztą nie bardzo rozumiem, czemu miałoby to służyć. Rozumiem gdyby miał wydawać takie dzieło za chwilę to w ramach promocji, ale tak wrzutka...

Araven bo my już tacy milczący jesteśmy.

Treant
Reactions:
Posty: 1867
Rejestracja: 05 stycznia 2009, 10:15

Post autor: Treant » 16 stycznia 2014, 00:41

Keth napisał(a):
Wiem, że jestem Deutsche Schwein, ale jakoś tak nie mogłem się powstrzymać od przekornego komentarza. W przeciągu ostatnich dziesięciu dni siedem najnowszych artów spod znaku IK zaliczyło w sumie ponad pół tysiąca czytań oraz 10+ komentarzy (nie wliczając moich)

:P:P:P
Lieber Niederlandische Spam Schicker! Zawistny Polak am Apparatt
Mój komentarz odnosił się do tego, co widać na stronie głównej portalu. Stamtąd jest mało wejść, bo po zajawkach wiadomo, że dotyczą IK. Jako przeczytany liczy się też artykuł, do którego ktoś trafił po linku nie wiedząc, że może on wcale nie dotyczyć KC :P

Dobra, w gruncie rzeczy nie o to chodzi - nie mam nic przeciwko temu, że piszesz nie o KC i wcale się temu nie dziwię. Tak niewdzięczni czytelnicy, to Wy współsprowadziliście Kryształy do agonii! Naprawdę nie potrzeba każdego arta obwieszczać osobnym powiadomieniem. Co ciekawe kiedyś w ogóle tego nie robiliśmy.

A może lepszy kontakt byłby z AS juniorem? Ostatnio chyba tu nie bywa, ale może skarcony i przywołany do porządku z rozpędu by coś zrobił? Senior raczej w medytacyjny letarg zapadł i tylko huk lub zimno (czytaj brutalne natarcie śniegiem ;) ) mogą sprawić, że przestanie produkować PM, który potem wala się po targach.
Mój skromny dorobek jako gracza w PBF: http://www.krysztalyczasu.pl/nickpage.php?user=35

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 743
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 16 stycznia 2014, 13:06

Czego się spodziewać.
Kryształy są systemem MARTWYM, a my jedynie zboczeńcami, którzy się lubią z takimi zwłokami zabawiać. Niestety. System jest przestarzały w każdym aspekcie, który by wziąć pod uwagę.
Ilość postów i wielość tematów, które zostały naprodukowane na forum na przestrzeni ostatnich lat są widomym dowodem tego, że temat został przenicowany na wylot. Teraz z razu pojawia się nowy (mający wskrzesić zainteresowanie na nowo?) wpis w jakimś temacie który w 99,9% przypadków powtarza to co już było napisane k5 lat wcześniej, ale się owemu odkrywczemu autorowi wpisu nie chciało doczytać, bądź w wyjątkowych wypadkach jest kompilacją wielu tekstów napisanych również k5 lat wcześniej, ale za to przedstawiony jako nowość i autorski pomysł. Na delikatną uwagę że ktośtam użył nieswoje pomysły i nawet się nie żachnął skąd zaczerpnął, jest standardowy foch.
Kryształy wyrosły w głowach ich użytkowników. Nie ma jednych i nie będzie bo każdy ma swoją wizję (powtarzam się?) tak odległą od każdej innej, że te światy są tylko podobne ale nie te same.
Co teraz z tym zrobić?
Skansen. I miejsce schadzek zboczeńców.

Co do brania szturmem tego portalu przez inne systemy.
Trudno - wena twórcza, która bierze Ketha, musi gdzieś znaleźć ujście. I chwała mu za to, że mu się chce i że u nas. Coś się dzieje na cmentarzu przynajmniej.
Osobiście nie czerpię nic ani z IK ani w warhamerowych kart ani PBFów, nic. Trochę jedynie mi się nie podoba że to wszystko się dzieje pod szyldem KC i jakiś zbłąkany jegomość szukający KC trafi na portal, którego 60% mówi o czym innym, a ostatni news z KC to poprzednia era... Ale z drugiej strony mam to już w dupie.
Chęci moje do działania portalowego się wyczerpały. Pisać piszę, w zasadzie KC tylko do szuflady - może kiedyś jak będę zadowolony z efektu gdzieś wstawię ale nie mam już parcia jak i inni. Jeszcze niedawno myślałem, że a nóż, widelec, coś z kacetowcem się wskrzesi, ale nie, za duża bezwładność działań i brak wzajemnej motywacji temu nie służy, a i ja (jak pewnie nie tylko) mam na co pożytkować czas i wenę.

Ot formuła portalu wyczerpała się. Początkowy zapał został w trakcie jego największego rozpędu zatrzymany przez wielkie nadzieje, ale jak one zgasły, to już te zapał tylko się stoczył z górki.
Treant napisał(a):
Tak niewdzięczni czytelnicy, to Wy współsprowadziliście Kryształy do agonii!
Nie zgadzam się, zebrało się tutaj wielu bardzo kreatywnych ludzi. Sam fakt że jeszcze powstają takie perełki jak generatory, księgi i systemy bitewne, o tym świadczy. Ot tylko użytkowników nie ma, bo kto jeszcze gra w Kryształy? 10 osób? A regularnie, z dużą częstotliwością tak żeby to wszystko wykorzystywać na bieżąco? Żeby te księgi zedrzeć do okładki jak niegdyś MiMy? Nie ma? Kryształy gryzą ziemie, a pisanie do nich czegokolwiek to taki intelektualny onanizm z wspomnieniami.
Treant napisał(a):
A może lepszy kontakt byłby z AS juniorem? Ostatnio chyba tu nie bywa, ale może skarcony i przywołany do porządku z rozpędu by coś zrobił?
As junior czy nawet AS senior to teraz już chyba tylko następni użytkownicy z wizją trochę inną od każdego innego. Wiara że Ci dwaj coś zmienią, czy razem czy osobno, Treant, jest śmieszna, sorry ale cofnij się kilka lat wstecz, do momentu kiedy w tym portalu płonął zapał i chęć działania, kiedy wystarczyło otworzyć drzwi i powiedzieć "działajcie chłopaki, robicie zajebistą robotę" - tylko tyle. Ale w zamian padło - "czekajcie - to co robicie nie jest po linii, a to co po linii to tajemnica i nic się nie dowiecie..."
Tak mówią ludzie, którzy mają ponoć szuflady pełne materiałów i z własnej woli (bo nie z inicjatywy autora przecież) trafił do nich ostatni bastion ich fanów, ostatni i jak się zdaje jedyny.
Powodzenia. Utracjuszostwo powinno być wypalane żelazem, tak jak głupota.

Pytanie co dalej? Czy portal powinien wisieć pod nazwą KC kiedy gros jego działalności stanowi IK? Czy nie lepiej sam portal zrobić jakieś zbiorczy- ogólny z odnośnikiem do czysto kryształowego... ale czymże on się będzie później różnił od wszystkiego innego co jest w sieci.. ja nie wiem. Zaglądam tutaj już tylko z sentymentu. Komentarze zostawiam tylko w miejscach które mnie interesują. Tam gdzie są poruszane tematy poza moimi zainteresowaniami, albo mam jedynie krytyczne uwagi, to sobie odpuszczam, nie chce mi się już babrać w jakieś gówno-burze na temat czyjegoś urażonego ego czy mojego nietaktu, trudno, ale przecież nikt nie płacze, czyli jest dobrze.

ODPOWIEDZ