Ujednolicony atlas wysp Archipelagu

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 19 października 2018, 09:22

Wydaje mi się, że skrót "m" należy rozumieć jako mor-kir, czyli warowną wioskę. Natomiast wszystkie "k" jako kir (wioska). Czyli Rin-mor-kir na przykład.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

Awatar użytkownika
kartograf
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 15 października 2018, 14:27
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Post autor: kartograf » 19 października 2018, 09:51

OK, kolejne dwie wsie do rozpracowania. Urhar-m i Gen-m/Ocn-m/Oen-m???

I pytanie - jak sądzicie, czy wyspa z Ostrogarem ma od wschodniej strony klify? Tak podaje podręcznik, ale w wersji dyskietkowej nie ma o tym słowa.

Prace postępują:

Obrazek

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 19 października 2018, 09:53

Klify znajdują się na wschodnim brzegu jeziora Dan ugar, nie na wyspie na której leży Ostrogar.
astrolog/alchemik 10/10 POZ

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 19 października 2018, 10:42

Mam pewną prośbę i sugestię. Chodzi mi o to aby na wszelkich poprawianych mapach zamieścić jakąś skalę odległości, w sensie, że 1 cm to tyle a tyle kilometrów. Często mi tego brakuje, na różnych mapach, a jest to istotna sprawa.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 19 października 2018, 10:49

:) Po dodaniu skali kilka osób będzie krzyczało, że przyjęta wartość jest zła ponieważ tu_wpisz_dowolnie_głupią_grupę_argumentów :D

Awatar użytkownika
kartograf
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 15 października 2018, 14:27
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Post autor: kartograf » 19 października 2018, 10:59

Araven napisał(a):

Mam pewną prośbę i sugestię. Chodzi mi o to aby na wszelkich poprawianych mapach zamieścić jakąś skalę odległości, w sensie, że 1 cm to tyle a tyle kilometrów. Często mi tego brakuje, na różnych mapach, a jest to istotna sprawa.

Będzie skala i podziałka wg założeń, że w najszerszym miejscu Orkus ma 1000 km. Tyle, że zamiast cm i km wolałbym użyć jakiegoś bardziej klimatycznego systemu miar. Chyba pozostanę przy stajach (1 staja =1066,8 km) i calach (2,4 cm) wg tzw. miar nowopolskich (za "Tabele dawnych jednostek miar stosowanych na terenie Polski". Warszawa: Główny Urząd Miar, Zespół Informacji i Informatyki, 2003).

Góry Pięciu Twierdz.

Obrazek

Co sądzicie?

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 19 października 2018, 11:45

Ok w stajach może być jak dla mnie. Jak tak spoglądam na te Twoje mapki to mi się stare przygody na Orkusie Wielkim przypominają. Fanom KC lat przybywa, a nowych za wielu nie ma. Ucichło obecnie wszystko i o nowych edycjach systemu, kolejnych tomach "Sagi o Katanie" i o grze planszowej opartej o KC. Ja tam mam swoje zdanie na ten temat, ale raczej nie upublicznię, bo mnie Czegoj zbanuje.
Tym bardziej taka inicjatywa jak Twoja jest godna pochwalenia. Może nawet jakąś przygodę w KC z obudzonego sentymentu poprowadzę. Ale na 100% nie na oryginalnej mechanice. :P

Awatar użytkownika
kartograf
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 15 października 2018, 14:27
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Post autor: kartograf » 19 października 2018, 19:08

[offtopic]Kryształy Czasu baaaaardzo lubię za klimat i świat, ale też nie przepadam za oryginalną mechaniką.[/offtopic]

Do rzeczy jednak. Był ktoś z Was na Czerwonych Pustkowiach? Co to za twierdze(?) między Zatokami Niewolników a Czaszek.

Połączony z 20.10.2018 08:42:18:
Prace postępują.

Góry Gigantów oraz Góry Szarych Twierdz i okolice:

Obrazek

Góry Archonie i okolice:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 października 2018, 08:42 przez kartograf, łącznie zmieniany 1 raz.

ghasta
Reactions:
Posty: 2334
Rejestracja: 29 września 2010, 23:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: ghasta » 20 października 2018, 14:58

A może są to jakieś opuszczone twierdze? Zostaw bez nazwy :)

Awatar użytkownika
BAZYL
Site Admin
Reactions:
Posty: 473
Rejestracja: 24 listopada 2008, 23:16
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/bazyl
Has thanked: 58 times
Been thanked: 58 times
Kontakt:

Post autor: BAZYL » 20 października 2018, 16:41

Super inicjatywa, bardzo mi się to podoba. Na potrzeby pewnej kampanii opracowywałem to wszytko po swojemu, więc postaram się podsunąć parę myśli.

Wg opisu z mima (dot. Czerwonych Pustkowi) to "warowne kasztele lub małe zamki niezależnej, dumnej szlachty, wznoszone na płaskich górskich szczytach.

Wiele czasu spędziłem na odcyfrowywaniu nazw z mapy w oparciu o spis wiosek z wersji dyskietkowej i dostępne opisy. Wszystkie poprawki naniosłem na mapę Orcusa, którą kiedyś przygotował inny kartograf - a tutaj jest efekt tego wszystkiego: https://imgur.com/a/cCQGoq6

Przy okazji dodałem też podziałkę - jeden kwadracik to 50 km kwadratowych - nie pamiętam skąd wziąłem skalę, coś mi się kojarzy, że Artur wspominał kiedyś, że wielkość Orcusa jest podobna do wielkości Brytanii - wiec na zasadzie porównania wyszedł mi taki podział. Ale nie pamiętam już czy to dokładnie tak było ;)

Dodatkowo mam jeszcze rozpiskę odległości między poszczególnymi miastami (na bazie tej skali) - jeśli będzie Ci to potrzebne to dorzucę.

Co do stylów architektonicznych to zdecydowanie miasta się różnią, ale to trzeba by rozpatrzyć dla każdego miasta oddzielnie - np. Olgrion to świetliste białe smukłe wieże i mury, które pełne są magicznych pułapek i zabezpieczeń. Za to Ora-gar to miasto pólolbrzymów - przypominające raczej rozległe barbarzyńskie koczowisko niż faktyczne miasto.

Co do różnic klimatycznych, to w przypadku Orcusa nie ma ich dużo, ogólnie klimat całej wyspy przypomina klimat Polski (też gdzieś autor kiedyś wspominał), więc różnice mogą być takie jak w Polsce.

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 22 października 2018, 10:54

Zerknij na scenariusz "Boskie Potyczki" - jest tam spory kawałek mapy Półwyspu Getwargarskiego. Na pewno warto z niej skorzystać
Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
kartograf
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 15 października 2018, 14:27
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times

Post autor: kartograf » 22 października 2018, 12:34

Dzień dobry!
Melduję, że zasadnicza część mapy, czyli cały ląd Orkusa Wielkiego, ukończona.
Obrazek

Pozostało jeszcze trochę rzeczy - ramka, skala, róża wiatrów, detale, wymazanie śladów ołówka itp. Za kilka dni powinien być skan.

Zatem pytanie o skalę: Orkus ma 1000 w najszerszym miejscu - wtedy 1 cm (na wydrukowanej mapie) to będzie ok. 28 km (przepiszę to na cale i staje, jak wspomniałem wyżej). Wyspa z Ostrograrem widoczna na załączonej focie ma 3,8 cm szerokości, a więc ok. 106 km.

@BAZYL - dzięki za linka do mapy! Btw. Orkus jest ciut (ale niedużo) większy od Wielkiej Brytanii. Co do klimatu, to z Polską może go łączyć jedynie to, że jest w sferze klimatu umiarkowanego. Nasz kraj jednak znajduje się tzw. typie przejściowym z dużym wpływem typu kontynentalnego. Na Orchii brak jednak wielkich mas lądów, więc Orkus (i inne wyspy archipelagu też) ma typ klimatu morskiego (dużo pada, lata chłodne, a zimy łagodne). Od północy musi jednak wyspę opływać jakiś zimny prąd morski, bo jedynie to może tłumaczyć istnienie Wyspy Lodowej i klimatu Gór Gigancich.

@venar - link poproszę.


I to by było na tyle, wracam do rysowania.

Połączony z 22.10.2018 14:00:15:
Róża wiatrów z Kryształami Czasu:

Obrazek

Co sądzicie?
Ostatnio zmieniony 22 października 2018, 14:00 przez kartograf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
venar
Reactions:
Posty: 1590
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:01

Post autor: venar » 22 października 2018, 15:47

Nie zgadzam si? z Twoimi pogl?dami, ale po kres moich dni b?d? broni? Twego prawa do ich g?oszenia

Awatar użytkownika
Nanatar
Reactions:
Posty: 641
Rejestracja: 04 sierpnia 2009, 11:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 155 times
Been thanked: 116 times

Post autor: Nanatar » 22 października 2018, 17:51

Obszar Orcusa Wielkiego i innych wysp Archipelagu Centralnego, a więc ten na którym rozgrywane będą przygody jest ze swym klimatem porównywalny do dzisiejszego zwrotnikowo-umiarkowanego, morskiego klimatu Ziemi.

Zwrotnikowo-umiarkowany, do tego morski, jak zauważył kartograf, czyli nie taki jak w Polsze. Wilgotno, ale ogólnie mam wrażenie cieplej, z uwagi na słowo zwrotnikowy. Duże amplitudy temperatur, ale śnieg tylko w górach, częste huragany. Takie moje zdanie.
Te zimne prądy na północy mogą ratować sytuację.

Do tej pory wszystko co pokazał kartograf jest zajebiste(!). Dzięki.

P.S. Mi z pobieżnych obliczeń wyszedł Ostragar nieco mniejszy niż tobie, dokładnie o połowę. Ale widzę, że w Twej wersji się nie zmniejszył.

EDIT
Był ktoś z Was na Czerwonych Pustkowiach? Co to za twierdze(?) między Zatokami Niewolników a Czaszek.
A to nie są przypadkiem zamki/świątynie czarnych rycerzy morghlita, budowane w kształcie piszczeli i czaszek?
Ostatnio zmieniony 22 października 2018, 18:27 przez Nanatar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Oggy
Reactions:
Posty: 766
Rejestracja: 13 lipca 2009, 15:05
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/Oggy
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Oggy » 22 października 2018, 19:38

A to nie są przypadkiem zamki/świątynie czarnych rycerzy morghlita, budowane w kształcie piszczeli i czaszek?
To akurat Czerwona Dolina w Górach Archonich.
Natomiast owe budowle na Czerwonych Pustkowiach to "(...) górskie siedziby niezależnej szlachty wniesione na wzór kaszteli lub małych zamków, nazywane są tutaj krakami"
astrolog/alchemik 10/10 POZ

ODPOWIEDZ