Ogranition

Bóg Niezniszczalnych Sił i Mordu. Jest też zwany Dziewiątym Bogiem, Bogiem Rzezi, Zmagań i Władcą Bitew. Opiekun czarnych rycerzy, barbarzyńców, zabójców i wojowników.

Etos: Praworządny-Zły.

Prestiż: prastare bóstwo, choć znane tylko w 9 światach egzystencji. Ma dziewięciu awatarów, ale i 9000 pseudoawatarów zwanych Pierwszymi. Mimo ciągłych strat w wyznawcach dość lubiane bóstwo wśród większych od ludzi ras (w sumie 2% ogółu wyznawców). Z racji tego, że jego wyznawcy to głównie zbrojni, często mają oni wpływ na losy planety porównywalny do oddziaływania większego bóstwa.

Symbol: nieoficjalnie na czarnym tle eleganckiej tkaniny ciemnoczerwone rozcięte gardła. Oficjalnie to dwuręczny topór o obusiecznym, często zakrwawionym ostrzu. Jego ulubiona, święta liczba to dziewięć.

Awatar: atletycznie zbudowany ogr w czarnej płytowej zbroi, po której ciągle spływa krew. W walce posługuje się dwuręcznym toporem o obusiecznym ostrzu. Pseudoawatar Pierwszy to champion, który podczas zwycięskiej bitwy zabił najwięcej wrogów. Staje się on półboska istotą o połowę wyższą od swej rasy i karykaturalnie przerośniętych mięśniach (uzyskuje też status półboga i korzysta z wszechmocy Ogranitiona).

Cecha szczególna awatara: krew, która spływa mu po zbroi nie zasycha, a ten, kto w nią wdepnie, aż do świtu wpada w barbarzyńską furię.

Charakterystyczne moce: zew krwi, dziewięć więzień, mgła krwi, krwawe mury, dziewięć mąk. Uzbrojony jest w Topór o Dziewięciu Ostrzach.

Ulubiona ofiara: zabicie kogoś na dziewięć sposobów lub poprzez zadanie dziewięciu ciosów.

Ulubione rasy: ogry, olbrzymy, giganty, ludzie i orki (te ostatnie w czasach Orchii już nie)

Znienawidzone lasy: leśne duszki, goriasze i dżiny.

Świątynie: w kształcie warownych zamków, piramid lub kamienic o dziewięciu kondygnacjach. Siedziba awatara to Neezziiss o dziewięciu liniach fortyfikacji i dziewięciu Więziennych Labiryntach. Zwana jest też Twierdzą dziewięciu portali, bo dzięki nim Ogranition przyzywa posiłki nieludzkich wyznawców.

Klerycy: przede wszystkim kapłani i wojenni szamani, ale zawsze w połączeniu z jedną z profesji rycerskiej lub żołnierskiej i czasem z profesją zabójcy (trójklasowy). Noszą oni czerwono-czarne szaty z wyszytym obusiecznym toporem na piersi i plecach. Zdobienia symbolu określają rangę i poziom wtajemniczenia.

Modlitewna poza: uklęknięcie na prawe kolano i wykonanie gestu potocznie nazwanego Sieczką. Polega on na ułożeniu wyprostowanych dłoni na wysokości klatki piersiowej, tak aby krawędź jednej opierała się o krawędź drugiej w połowie jej długości. Następnie dziewięć razy dłonie zmieniają ustawienie względem siebie.

Tajemny symbol identyfikacji: noszenie jednocześnie dziewięciu sztuk broni lub pokazanie liczby dziewięć.

Profesje: ulubione to czarny rycerz, zabójca, wojownik i barbarzyńca, a także rycerz i samuraj o złym charakterze.

Zakony paramilitarne/formacje wyznawców: Bractwo Dziewięciu, Dziewiąty Legion, Mała Horda, Synowie Ostrza, Waleczne Czerepy, Klan Bulgoczącej Krwi, Odosobnienie oraz wielowyznaniowe wszelkie gildie zabójców, Zapatrzeni, Bractwo Zapomnianych Astrologów, Szatkownica i Rycerze Węża.

Ogólna charakterystyka boga: Ogranition nagminnie ingeruje w sprawy śmiertelnych, namawiając wyznawców do bitew, rzezi i mordów. Ciągle też stara się uzupełnić swych Pierwszych pseudoawatarów o nowych, ponieważ ich styl życia nie zapewnia długiej egzystencji. Jego armie zabójców zajmują się przede wszystkim likwidowaniem religijnej konkurencji, której przedstawicieli porywają, aby po dziewięciu dniach poświęcić bogu w rytualnym obrzędzie. Mottem kapłanów są słowa: Swą siłę budujesz, gdy wrogów mordujesz.

Bookmark the permalink.

27 Comments

 1. Nie bardzo wiem jak ustosunkowac sie do ras. Rozumiem ze nie ma reptillionow poniewaz to czasy SoKu a za By-Rygyna juz sa. (Reptillioni byli w opisie ktory kiedys pojawila sie na forum przedstawiony przez Nevera)
  Natomiast zupelnie nie rozumiem olbrzymow: Naver pisal, ze Ogranitiona nie czcza pololbrzymy, poniewaz sa zbyt lagodne. Zawsze sadzilem ze ten lagodny pierwiastek pochodzi od olbrzymow wlasnie (raczej nie od ludzi).
  Bractwo Zapomnianych Astrologow brzmi interesujaco ale kolejna niespodzianka to ze Szatkownica jest formacja Ogranitiona. Ta Szatkownica, od Super Sklejania?

 2. Proponuję fascynującą zagadkę dla kreatywnych MG – w jaki sposób można kogoś zabić na dziewięć sposobów?

 3. No jak to jak. 8 wskrzeszeń i problem z głowy. A Prometeusza, to że tak powiem ile razy zabijano. Wystarczy tylko pupila zmieniać i żeby za każdym razem zabijał jakiś inny i już masz śmierć na różne sposoby. Spoko da się zrobić, tyle, że kosztowne to strasznie w świecie KC.

 4. Ale ze mnie matołek, że nie pomyślałem o wskrzeszeniach! 😮

 5. Pobożny wyznawca Ogranitiona niosący 9 rożnych broni:

  [img]http://s3.postimg.org/4l2zqg5ab/Org9.jpg[/img]

 6. Nie bardzo potrafię sobie wyobrazić topora o 9 ostrzach. Literówki są w niektórych zdaniach a gdzie indziej składnia. Poza tym można by dopisać czemu in tak lubi tą dziewiątkę.
  Poza tym kierunek dobry. Coraz więcej się dowiadujemy co jest fajne Minus jest taki że za wolno jak dla mbie.

 7. O wskazanie literówek poproszę, składnia mnie nie interesuję. Postaram się poprawić.

 8. Jeśli charakter PZ to chyba barbom nie pasuje?
  I gdzie znajdzie się klasę samuraja?
  "Swą siłę budujesz, gdy wrogów mordujesz."
  Motto graczy rpg.;)

 9. Suriel w książce wszystko masz hurtowo. Nie namawiam do kupna, ale jak chcesz wszystko na raz to w II tomie apendiksy dotyczą religii i wszystko masz od razu. No może poza obrazkami, ale bez tego się chyba obejdziesz.

 10. Wystarczy zadać 9 ran, z których każda doprowadza ofiarę do śmierci, byle nie natychmiastowej i żadne wskrzeszenia niepotrzebne.

 11. Noszenie jednocześnie dziewięciu sztuk broni (z których jedna to dziewięcio-ostrzowy Topór) wprawiło mnie w 9 stopniowe osłupienie 😀 Ktoś mógłby mi objaśnić co to są Niezniszczalne Siły ? Grawitacja może ? 😀

 12. Tan Darugar Gladiator

  Ogólnie koncepcja mi się podoba.Zastanawia mnie tylko praworządność tego Boga w kontekście mordu, patrona zabójców, barbarzyńców itp. Bardziej logiczny wydawałby się wniosek ( na podstawie opisu i zainteresowań w/w boga) iż jest to istota powiedzmy ntr/zl. Ponadto trochę przypomina inne mordercze bóstwo panteonu orchiańskiego (a mi się on kojarzy raczej z barbarzyńskim i krwawym bogiem wojny jakiego brakuje w MiMowym spisie bóstw.)

 13. Praworządność faktycznie może nie do końca leżeć w jego naturze… wydaje się też, że w nazwie siedziby awatara brakuje jednego "n". Ciekawie za to prezentuje się wątek ustawicznej wojny religijnej, ale to zapewne w czasach pre-katańskich. Neverze, czy Organition wciąż istnieje w czasach By-Rygyna?

 14. Tak Ogranition przetrwał, chociaż jest bardzo tępiony przez Katanów, którzy nie preferują wojen religijnych.

  Wyznają go głównie klany barbarzyńców na dalekiej północy, nieznane istoty na pajęczym oraz przeróżne gildie zabójców.

  W niektórych filmach np widać, że taka postać ma masę sztyletów, noży itd. NP. Giganty wyznające Ogranitiona noszą worki na plecach z wieloma rodzajami broni w liczbie 9.

  Niektórzy wożą specjalnie wózki z bronią na pole walki. Dziwny to zwyczaj, ale taki jest Ogranition. Niezbyt rozgarnięty.

 15. Najciekawszym dla mnie faktem jest to, że obdarza on swoich najgorliwszych wyznawców większym wzrostem oraz siłą.

  Za to go bardzo cenią ogry oraz różne giganty, które starają się za wszelką cenę zyskać jego błogosławieństwo.

 16. Jego charakter. Jest to bóstwo bardzo ukierunkowane na 1 cel. Zabijanie. Nie ma w tym chaosu, gdyż cel jest jeden, a środki są jasno określone – zawsze w walce -. Ważne jest, aby wroga zabić, a najlepiej w rytualny sposób. Zawsze ta liczba 9. W tym aspekcie zgadzam się, że jest praworządny. Bóstwo chaotyczne, co chwila chciałoby by każda istota umierała na inny sposób. Tutaj mamy jasno określone zasady. Pod tym względem powinien on być praworządny zły.

  Po za tym praworządne złe bóstwo zawsze może zgromadzić dużo groźniejsze i bardziej zdyscyplinowane wojska, niż bóstwa chaotyczne.

 17. Tan Darugar Gladiator

  Chaotyczny nie musi być. Ale wydaje się , że jakoś niespecjalnie zależy mu na przestrzeganiu prawa ( istoty neutralne nie negują praw , zwyczajów i określonych pragnień. Czasem w niektórych aspektach mogą przejawiać cechy praworządne a w innych wręcz chaotyczne) Dla przykładu: liczba 9 rytualne zabójstwo to cechy praworządne a chęć walki mordu i przelewania krwi to typoeo chotyczne rzeczy gdy są powiązane razem. Wynika z tego jasno, że przejawia on zarówno cechy praworządne jak i skłonności destrukcyjne które są ewidentnym przejawem chaosu. Reasumując opis cech, które przejawiają skrajności charakteru według mnie określają jego charakter jako neutralny zły. W dodatku te powiązania barbarzyńcami i chaotycznymi rasami….

 18. Mord i wojna w swoim założeniu są chaotyczne, więc powyższe stwierdzenia Tan Darugar Gladiatora są bardzo trafne. Jednak dla mnie jest jasne, że ten bóg nie zmieścił się w innych domenach charakterowych i dlatego trafił do tej. Udowadniać tego nie ma sensu, zwyczajnie porządek musi być.:P Wszędzie po 3. Dostał taką fuchę, albo bierzesz Pr-Zły, albo wcale nie będziesz bogiem.:P

 19. być może i też dlatego, że neutralnym złym bóstwem jest już Morligth, a bogowi śmierci na pewno nie da rady Ogranition, jest za słaby. Zbyt szybko traci swoich wyznawców. Rozumowanie Czegoja jest poniekąd słuszne xD

 20. Nie podoba mi sie w ktora strone to poszlo. Praworzadny charakter sugerowal bostwo wojownikow i zolnierzy – twarde, agresywne, bezkompromisowe. Ale jednak bostwo wojny i walki. Brutalnosci ale tez strategi. Cos dla militarystow i faszystow. Tymczasem wychodzi z tego ubabrany we flaki nozownik – psychopata.

 21. Tan Darugar Gladiator

  To, że autorzy systemu wykombinowali sobie po 3 bogów na charakter nie powinno wpływać na tworzenie absurdu aby tylko dopasować coś do swojego szkieletu świata. Albo ustalić, że może być więcej bogów niż 3 na charakter ( co jest logiczne ze względu na licznych półbogów którzy stają się bigami) albo nie wprowadzać nowych, wstawiając im na siłe np praworządny charakter bo inne są zajęte. Komentarze Nevera gryzą się z układem całego systemu wiary w KC. Od kiedy to Bogowie walczą sami ze sobą w ten sposób w KC? Mają od tego wyznawców. Pięknie opisywana jest definicja chaosu w Warhammerze.

 22. Trudno powiedzieć, aby bóstwo rzezi, mordu i wojen było w jakiś sposób wewnętrznie ułożone i poukładane. Jest to trudne do określenia. Istnieli owszem mordercy zachowujący zimną krew i żyli sobie jak normalni ludzie. Jak np. Ryszard Kukliński.

  Dla mnie właśnie Ogranition to taki gość, co pomimo mordowania na lewo i prawo nie postradał rozumu. Tylko rozumuje na chłodno, jak komuś wbić miecz w serce…
  Rozumny psychopata? Nie wiem, jak to sobie wyobraźić.

  Sama wojna jest chaotyczna, gdzie się doszukiwać w niej porządku?

  Wiele militarnych zakonów oraz czarnych rycerzy go wyznaje, więc praworządność jest jak najbardziej na miejscu. Ci goście planują bitwy oraz wojnę zanim na nią wyruszą.

  A barbarzyńcy? Może wyznają Ogranitiona jedynie dla tępej brutalności, mordów i rzezi jakie oferuje?

 23. Tan Darugar Gladiator

  Jeszcze raz pragnę zauważyć, że właśnie takie są osoby neutralne. I praworządne cechy i chaotyczne również można im przypisać. Nawet najbardziej Chaotyczna osoba w jakiś tam sposób coś sobie planuje. Na przykład jak kogoś zabić . Inaczej byłaby całkowicie szalona i niepoczytalna. Wiele osób przestało grać KC przez absurdy w nich zawarte. Może czas już nowych nie tworzyć i zamiast klapek na oczach posłuchać czasem argumentów….

 24. Wiele osób przestało grać w KC, bo nie gra już w RPG.
  Wiele osób nie gra już w KC, bo wyszły ponad 20 lat temu i nie były wznawiane.
  Wiele osób nie gra już w KC, bo Czarna Wdowa zabiła swoim wydaniem graczy.
  Jak na system wydany 20 lat temu uważam, że i tak jest nieźle, bo jeszcze około 100 osób gra aktywnie w KC.
  Wiele osób nie gra już w KC, bo sam autor się od nich odciął 20 lat temu.
  Każda osoba grająca w KC, ma własną wizję świata, nie ma jednego wytyczonego nurtu. Każdemu podoba się, co innego.
  Wiele osób już nie gra w KC, bo konkurencja w RPG jest już o wiele większa. Niektórzy wolą nowo wydawane SW, Warhammera, czy też D&D, Wampira, Wolsunga itd.

  I tak podziwiam ludzi grających w 1 system od 20 lat, bo ja bym tak nie potrafił. Ja zmieniam systemy maksymalnie raz na dwa lata.

  Wracając do Ogranitiona.

  Osoba neutralna nie wcina się w wojny wszystkim dookoła. Zachowuje neutralność, jak Morglith, czy inni tego typu bogowie. Nie wmawiaj mi na siłę, że Ogranition to tak naprawdę neutralne bóstwo szukające spokoju i niczym nie zainteresowane. Nie.

  On jest nastawiony na jedno. Na wojnę. I zrobi wszystko, by do takowej doprowadzić. Więc, niech siedzi w trójcy praworządnych złych. Nie wiem z resztą, czy te etosy są na tyle sztywne, że tylko postacie o tym samym charakterze mogą je wyznawać. Raczej wątpię. Pewnie nawet trafi się praworządna dobra postać kochająca wojaczkę z złymi istotami i jednocześnie wyznająca Ogranitiona.

 25. Jak dla mnie to by bardziej pasował do Panteonu Chaotycznego Złego. Jako szaleniec, który by wszystko mordował, mam podobne skojarzenia jak Oggy.

 26. Wlasnie dryfu ku chaotycznie zlym bardzo chcialbym uniknac. Proponuje zeby przeniesc dyskusje tutaj [url]http://www.krysztalyczasu.pl/forum/viewthread.php?thread_id=942&highlight=Ogranition&pid=49314#post_49314[/url]

 27. Tan Darugar Gladiator

  Dobry pomysł. Dalsze rozważania niech będą właśnie tam 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *