Toporomiecz – legendarna broń

Początki tej broni nie są znane. Wielu uważa, że powstała w schyłkowym okresie panowania reptillionów, jako element broni reprezentacyjnej, bardziej służącej żołnierzom biorącym udział w pokazach i defiladach niż jako narzędzie do walki. Reptillioni chcący wyróżniać się spośród innych ras stworzyli coś na kształt broni przedstawionej na rysunku poniżej.

Niestety przydatność takiej broni oraz brak możliwość jej szybkiego wydobycia z ochraniacza spowodowała, iż stała się ona tylko elementem wystroju dawnych armii reptilliońskich.

W okresie panowania orków broń dawnych panów była masowo niszczona. Reptilliony chcąc utrzymać przynajmniej namiastki dawnej kultury zaczęły tworzyć niewielkie repliki toporomieczy, które z powodzeniem można było schować pod ubraniem, kryć w niedużej torbie, czy nawet próbować ukryć w rękawie. Z tamtych czasów pochodzą bronie podobne do tych zamieszczonych na rysunkach.

Kiedy orki przestały represjonować reptilliony zaczęły one powracać do formy bardziej tradycyjnej i sięgającej początków powstania toporomiecza, jednak zdecydowanie bardziej funkcjonalnej – coś w stylu grafiki po prawej.

Kiedy orki przestały represjonować reptilliony zaczęły one powracać do formy bardziej tradycyjnej i sięgającej początków powstania toporomiecza, jednak zdecydowanie bardziej funkcjonalnej – coś w stylu grafiki po prawej.

Zdarzały się oczywiście kształty znacznie bardzie odbiegające od wzorów tradycyjnych, które były nawet używane jako narzędzia rolnicze.

Chodziło jednak w większości przypadków nie o funkcjonalność, czy jakość i skuteczność tej broni ile o jej odmienność, którą reptilliony pokazywały na każdym kroku.

Na przełomie wielu wieków nazwa toporomiecz tłumaczona była dosłownie i przez wielu nie będących reptillionami kowali oraz zbrojmistrzów na życzenie możnych świata Orchii wykuwana była broń, która przez Uruk-hai nazywana była Topklashem (Top-topór, klash-miecz). Prawda jest jednak taka, że jaszczuroludzie nie mieli za wiele wspólnego ze stworzeniem tej broni chociaż wielu przypisywało im tę zasługę. Powstało wiele odmian broni wywodzących się z Topklasha; pewną ich część zamieszczono na poniższych obrazkach.

Choć to inne rasy wniosły większy niż reptillioni wkład w rozwój toporomiecza, broń tę przyjęło się uznawać za nierozerwalnie z nimi związaną. Jednak w świadomości jaszczurów była ona dokładnie tym czego potrzebowali: wyróżniała się na tle innych, posiadała pewną tajemnicę. Powiada się, że w wielu społecznościach, nie tylko wśród reptilonów powstały całe zastępy istot posługujących się różnymi rodzajami toporomieczy. Jednak w znacznej większości przypadków były to fantazje na temat potęgi reptilliońskich legionów, a nie rzeczywista siła broni, którą posługiwały się te istoty.

Bookmark the permalink.

11 Comments

 1. Mało! Chcę więcej, a że wiem, że Czegoj potrafi, domagam się rozszerzenia tekstu! 🙂

  Skąd pochodzi ta ilustracja reptilliona na samym dole?

 2. Podoba mi się ten ukryty sarkazm i sprytne operowanie informacją w taki sposób że każdy może ten tekst potraktować jak sobie tylko życzy.

 3. świetny tekst i podoba mi się:) widziałem go wcześniej niż pojawił się tutaj….

 4. Przystępnie i na temat. Grafiki, róznych rodzajów toporomieczy są bardzo ciekawe. 🙂

 5. Dobry tekst. Trochę krótki, co prawda, ale mi się podoba. Zwłaszcza przyjemne do obejrzenia są grafiki. W końcu się wyjaśniło jak to żelastwo wygląda. Chętnie zobaczyłbym (i poczytałbym) jak sobie ludzie wyobrażają takie narzędzia mordu jak szlapar, tarsar i półtależ 🙂

 6. Tekst, krótki i koniec końcem okazuje się, że toporomiecze to nazwa różnorodnej grupy broni, bliżej lub dalej spokrewnionej z mieczami lub toporemi.
  Co do obrazka to zastanawiający jest brak łusek. Gdyby skóra Reptiliononów miała taką strukturę należało by im odebrać bonus do obrony i wyparowań.
  Grafika bardzo fajna, zawiera chyba wszystkie pomysły na temat wyglądu toporomieczy 🙂

 7. Tekst ładny lecz troszkę za krótki przydałby się szerszy opis 🙂

 8. Ten rysunek to chyba ja znalazłem i wrzuciłem do klimatycznych grafik, ale za Chiny Ludowe nie pamiętam skąd pochodzi

 9. Ta broń w drugim rzędzie, pierwsza od lewej to staroegipski khopesh!

 10. A tak dodam, żeby nie umknęło. Może jeszcze toporomiecz może wyglądać tak
  [img]http://www.krysztalyczasu.pl/images/toporo.jpg[/img]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *