Asteriusz Wielki i Gorlam Waleczny – rozszerzony opis

Jest jednym z pierwszych bogów, brał udział w dziele wielkiej kreacji. Jest to praworządny-dobry bóg szeroko pojętego dobra, światłości, gwiazd i walki zbrojnej w dobrej sprawie. Jego syn Gorlam jest Bóstwem szlachetności, odwagi, pomocy i nadziei, bezpardonowej walki ze złem. Asteriusz jest przedstawiany zawsze z Gorlamem. Bóg usynowił bohatera z Osmundu i użyczył mu części swych mocy, podnosząc do rangi bóstwa. Razem odbierają hołdy śmiertelników i udzielają im swych łask. O ich względy zabiegają szczególnie członkowie kasty rycerskiej, pod sztandarami Asteriusza wyruszają w bój z siłami ciemności. Jest wśród nich wielu kapłanów, z bronią w ręku głoszących chwałę swego boga. Imię Gorlama przyświeca wielu zakonom rycerskim, powołanym do walki z martwiakami i demonami. Kapłani często łączą swą profesje z żołnierską lub rycerską.

Symbol: pięcioramienna, świetlista gwiazda.

Ulubiona ofiara: czyn wielkiej szlachetności lub poświęcenia.

Ubiór kapłanów: noszą oni jasnoszare szaty z symbolem swego boga na piersi, nowicjusze noszą takie same szaty lecz bez symbolu boga. Przełożeni świątyni, klasztoru mają dodatkowo na prawym ramieniu trzy pięcioramienne gwiazdy tworzące trójkąt, patriarchowie mają na prawym ramieniu pięć gwiazd tworzących gwiazdę. Arcykapłan ma taką samą szatę jak patriarcha z tym, że na lewym ramieniu ma trzy srebrne miecze. Kapłani Gorlama mają jeden miecz na ramieniu, przełożeni świątyni dwa, a patriarchowie trzy. Jest tylko jeden wspólny Arcykapłan. Kapłanów często można spotkać odzianych w zbroje, na których widnieją takie same symbole.

Świątynie i święte miejsca: Asteriusz posiada wiele świątyń, największa z nich znajduje się w Osmundzie. Jego kapłanów spotkać można często na polu walki, błogosławiących wojsko przed bitwą. W razie potrzeby wystarczy im zresztą zwykłe pobojowisko, by podziękować Asteriuszowi za wygraną walkę. Świątynie Asteriusza zbudowane są na planie pięcioramiennej gwiazdy, a na każdym wierzchołku zbudowana jest wieże z pozłacaną kopułą. Na miejscu wniebowstąpieniu Gorlama stoi niewielka świątynia do której corocznie odbywają się pielgrzymki.

Święci

Gorlam Waleczny – człowiek, zastał usynowiony przez Asteriusza i stał się bogiem.

Kapitan Gas Kiran – człowiek, podczas drugiej bitwy z Morglithem uratował życie Gorlama.

Anaztel d’Trout – człowiek, rycerz który wraz ze swym oddziałem powstrzymywał przez dwie godziny sharanów podczas ich pierwszego najazdu na Osmund. Ani on ani nikt z jego ludzi nie przeżył. Czas ten pomógł w ucieczce wioskom podległym d’Troutowi, uratował 2000 dusz przed straszną śmiercią lub niewolą.

Fredegar Bollenst – człowiek, król Osmundu, który poległ w bitwie pod Haslun w 2870 roku, kiedy to ludzie zbuntowali się przeciw imperatorowi Archagasty.

Zakony, bractwa, odłamy

Srebrne Wilki – zakon rycerski chroniący świątyń, świętych miejsc i wyznawców Asteriusza.

Niszczyciele Zła – zakon skupiający w swych szeregach ludzi chcących walczyć ze złem.

Reptilioniści – odłam który to przebaczył Reptilionom i uznaje Reptiliona Wielkiego jako syna Asteriusza.

Ekshadyści – zakon głoszący, że na świecie pojawić się ma dwanaście istot mających zostać bogami, a w chwili powołania dwunastego ma nastąpić koniec świata. Pierwszym był Reptilion Wielki, drugim Morglith, trzecim Gorlam Waleczny, a czwarty podobno żyje teraz.

Święta

Dzień Dwóch Wybranych – jest to 5 dzień 8 miesiąca, w tym dniu Gas Kiran uratował życie Gorlama, a później nastąpiło wniebowstąpienie Gorlama.

Dzień Wielkiej Żałoby – jest to 12 dzień 5 miesiąca w tym dniu w 2870 poległ Fredegar Bollenst, a także kwiat rycerstwa Osmundzkiego, w dniu tym przestał istnieć ród Bollenst. Wraz z królem zginął jego jedyny brat, dwóch synów i siostrzeniec. Córki króla wraz z najmłodszym synem zginęły w tym samym dniu podczas masakry jaką reptillioni urządzili w Osmundzie.

Dzień d’Troutów – 34 dzień 2 miesiąca, dzień bohaterskiej śmierci Anaztela d’Trouta.

Bookmark the permalink.

4 Comments

  1. Mnie się bardzo podoba. Kilka ciekawych pomysłów na ew. przygody. i kult zaczyna być dużo lepiej osadzony w świecie Orchii. taki bardziej realny. Czekam na podobne teksty o innych Bóstwach. Super robota Nakonie.

  2. Przepraszam – literówka w nazwisku świętego Anaztela. A tak bajdołej daje opcje opisania dwóch zakonów/ stowarzyszeń (vide Bractwo Miecza czy jakoś tak).

  3. Niepisalem wczesniej bo niemialem czasu 🙂 a pozatym tak naprawde to jest tylko podstawowa werja rozszerzona niestety stracilem trwale i niewiem czy uda mi sie ja odtworzyc
    Apropo zakony te tez mam opisane umieszcze takze ich opis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *