Dagonin Biały – rozszerzony opis

Jest jednym z pierwszych bogów biorących udział w kreacji świata, jest przez wielu czczony, gdyż obdarzył on istoty rozumne magią i pozwolił im się jej uczyć. Jest to praworządny dobry bóg magii, strzegący jej praw i potęgi. Większość jego kapłanów jest także czarodziejami. Dagonin jest jednym z popularniejszych bóstw.

Symbol: biały smok otoczony złotą poświatą.

Ulubiona ofiara: złożenie przedmiotu magicznego do skarbca w świątyni.

Ubiory kapłanów: noszą oni białe szaty z symbolem swego boga na lewej piersi, symbol ten jest średnicy 15 cm. Nowicjusze noszą takie same szaty lecz do tego maja niebieskie obwódki wokół rękawów. Przełożonych klasztoru/świątyni można poznać po srebrnych obwódkach wokół rękawów, zaś patriarchów po złotych obwódkach. Arcykapłan posiada srebrną i złotą obwódkę.

Świątynie i święte miejsca: świątynie Dagonina przypominają duże wieże. Największa jego świątynia znajduje się na Osmundzie tam też na tronie zasiada Arcykapłan Gordan Hiran. Świątynie Dagonina znajdują się, w każdym większym mieście na Orchii. Świątynie są raczej niewielkie, lecz starannie pielęgnowane i często odwiedzane.

Najświętsze miejsce znajduje się na Walgarze na wzgórzu Magii, stoi tam wieża, to w niej podobno pobierali nauki pierwsi czarodzieje pod okiem samego Dagonina.

Święci

Selaminon – elf, pierwszy czarodziej i pierwszy kapłan Dagonina.

Dagred – człowiek, jeden z pierwszych uczniów Dagonina i jeden z najpotężniejszych magów jacy do tej pory istnieli, zginął z ręki Morglitha. Spisał on dwunastotomowy traktat o magii jest to najświętsza księga tej religii.

Walkor – człowiek, założyciel Bractwa Białych Szat.

Gildan Srebrzystowłosy – elf, od dziecka przejawiał niesamowite zdolności czarodziejskie, zginął ugodzony strzałą orków wieku 122 lat. Mimo dość młodego wieku był on wówczas najpotężniejszym magiem swoich czasów, niektórzy twierdza ze był nawet potężniejszy od Dagreda.

Wenistol – półelf, jemu to zawdzięczamy stworzenie Laski Władzy, najświętszej relikwii wyznawców Dagonina, podobno podczas tworzenia jego ręce prowadził Dagonin.

Zakony, bractwa, odłamy

Bractwo Białych Szat – organizacja zrzeszająca czarodziejów o dobrym charakterze. Czarodziej będący jednocześnie kapłanem nosi znak wiary na środku piersi zamiast po lewej stronie.

Wenistolowie – członkowie tego zakonu mają za zadanie pilnować Laski Władzy. Gdzie ona się znajduje wiedzą tylko oni i Arcykapłan. Nikt poza nimi samymi nie wie kto należy do owego zakonu.

Walczący – zakon powstał ten po śmierci Dagreda, jego członkowie poświęcają się całkowicie walce z Morglithem i jego wyznawcami. Ich cechą charakterystyczną są srebrne błyskawice na rękawach.

Jedyni Synowie Dagonina – jest to zakon składający się wyłącznie z elfów, nie uznają oni zwierzchnictwa Arcykapłana, ani nikogo niebędącego elfem. Uważają, że jedynie ich rasa jest godna by służyć Dagoninowi.

Święta

Boska Moc – jedyne święto tego kultu trwa przez cały pierwszy miesiąc roku, Jest to dla nich najświętszy okres, gdyż wtedy moc ich boga jest największa. Oddają się wtedy medytacją oraz tworzeniu nowych czarów i przedmiotów magicznych.

Bookmark the permalink.

9 Comments

 1. Fajne, tylko że mało. Przydałoby się ten opis jakoś rozszerzyć.

 2. właśnie czekałem na twoją opinię avnar – mi także się podoba ale jest zdecydowanie zbyt mało. Brakuje histori, sakramentów, relikwi , rytałów. Czekam na rozwinięcie 🙂

 3. No nietwierdze że dużo tego jest ale i tak wiecej niz w podreczniku podstawowym, no i niebyl to zbyt ulubiony bóg przez moich graczy wiec zabardzo niepowstalo wiecej o nim ale pomysle i moze cos dopisze jeszcze 🙂

 4. Mało mało mało 🙂 informacji ale lepiej niż nic w porównaniu z wersją z podręcznika.

  No i poza tym – opracowanie avnara dostepne w downloadzie jest dłuższe, bardziej rozbudowane i bardziej do mnie trafia.

 5. Tylko ciągle nie jest skończone :(. Jeśli Nakon pozwoli to może skompilowalibyśmy obie wersje. Co ty na to ???

 6. Ja jestem za Avnar 🙂
  jak znajde czas to wrzuce w podobne teksty dotyczace innych bogow 🙂

 7. Jak znajdę czas – złączę opis Dagonina w wątku forum.

  Może jeszcze w tym tygodniu. Byłoby fajne wyjście do opisów pozostałych bóstw, a później, po poprawieniu merytorycznym i korekcie, wrzuci się taki tekst do Kc-towca.

 8. dobrze mówisz ghasta – docelowo do kc-towca

 9. Fajnie że się wreszcie coś rusza w kwestii bogów:) Może nawet uda się ich wszystkich opisać. No a później weźmiemy się za kulty zapomniane, półbogów i wiarę w demony 🙂 Może na 50 lecie KCetów się uda skończyć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *