Reptillion Wielki – rozszerzony opis

Jest to praworządny neutralny bóg władzy, tradycji i historii, smoków i reptillionów; strażnik trwałości rodów i królestw. Kult Reptilliona Wielkiego ma wśród reptillionów dużą popularność. Często wiarę tę wyznają także przedstawiciele innych ras, niechętni rządom orków. Reptillion Wielki jest bowiem równocześnie symbolem upadłej potęgi reptilliońskiej rasy oraz oporu przed panowaniem orków. Religia ta dysponuje dość znacznym majątkiem i posiadłościami, zarządzanymi rozsądnie i z umiarem. Jako strażnicy historii i tradycji, kapłani często zajmują się nauczaniem i szerzeniem wiedzy, spisywaniem i pielęgnowaniem rodowodów i genealogii. Wielu kapłanów Reptilliona Wielkiego przenosi się w niedostępne górskie pustelnie, by tam z dala od zgiełku cywilizacji pędzić spokojny pustelniczy żywot.

Symbol: kryształowy kieł.

Ulubiona ofiara: Honorowe zachowanie w najbardziej nawet niesprzyjających okolicznościach.

Ubiory kapłanów: Kapłani tego boga tworzą wielopiętrową ściśle zorganizowaną strukturę, ze skomplikowanym podziałem praw i obowiązków.

Akolita-Servius – szata w kolorze żółtym.

Kapłani klasy niższej:

Sacris – szata w kolorze żółtym + naszyjnik z 1 kryształowym kłem.

Sabis – szata w kolorze żółtym + naszyjnik z 2 kryształowymi kłami.

Salis – szata w kolorze żółtym + naszyjnik z 3 kryształowymi kłami.

Kapłani klasy średniej:

Salos – szata w kolorze żółtym z haftami ze złotej nici + naszyjnik z 4 kryształowymi kłami.

Serifos – szata w kolorze żółtym z haftami ze złotej nici + naszyjnik z 5 kryształowymi kiami.

Sełinos – szata w kolorze żółtym z haftami ze złotej nici + naszyjnik z 6 kryształowymi kłami.

Kapłani klasy wyższej:

Subidios – szata w kolorze złotym + naszyjnik z 7 kryształowymi kłami.

Sidios – szata w kolorze złotym + naszyjnik z 8 kryształowymi kłami.

Siłlios – szata w kolorze złotym + naszyjnik z 9 kryształowymi kłami.

Arcykapłan-Imperatus – szata w kolorze złotym + Kryształowa Korona (relikwia).

Świątynie i święte miejsca: Świątynie budowane są z ciosanego piaskowca, często w bryłach wielotonowych łączonych bez zaprawy. Mury świątyń, bardzo grube, u góry były zawsze nieco cieńsze, wskutek czego powierzchnia ścian miała charakterystyczne nachylenie. Wielkie płaszczyzny murów, prawie bez okien, oraz potężne i bardzo liczne kolumny wnętrz pokrywano płaskorzeźbami, malowanymi i przyozdabianymi kośćmi, czy szlachetnymi rodzajami skał. Głowice kolumn miały najczęściej kształt pąków kwiatu lotosu. Przed wejściem do świątyni ustawiano zwykle posągi Reptilliona Wielkiego, kolosy dochodzące do 25 m wysokości. Największą rzeźbą tego typu jest figura na wyspie Reptex w głównej siedzibie klanu rycerzy kapłanów. Sięga ona 50 metrów i wykonana jest z czarnego marmuru. Istnieje legenda mówiąca, że marmur zmieni swój kolor na złoty, gdy gwiazda reptillionów znów zabłyśnie. Nikt nie wie, czy chodzi tu o odrodzenie się potęgi rasy, czy może o śmiałka, który będzie godny władać sławnym młotem Reptilliona Wielkiego zwanym Gwiazdą Reptillionów. W obecnej chwili największe znaczenie posiadają dwie świątynie. Jedna znajduje się w Gaście na Orkusie Wielkim. Niegdyś została po części zniszczona przez Archony, które na rozkaz Katana zajęły miasto, ale od kilkudziesięciu lat znów stała się celem pielgrzymek. Tamtejsi kapłani podjęli się odnalezienia i poskładania w całości starożytnych reptilliońskich Kamiennych Tablic (spisanych ok. 300 roku według kalendarza reptillionów). Zawierały one całą ówczesną wiedzę na temat powstania świata, bogów, magii, filozofii i historii Orchii. Udało się odnaleźć niewiele ponad połowę tablic, ale to właśnie one (w równym stopniu, jak manuskrypty elfów) stały się głównym źródłem wiedzy na temat Orchii. Drugim ośrodkiem wiary jest ogromny klasztor umieszczony na szczycie góry Walor, powyżej miasta Archagasta (na wyspie Wielki Wal). Znajdują się tam największe relikwie reptillionów: umieszczone w kryształowej trumnie, zmumifikowane ciało Lahagana Białego oraz spoczywający wraz z nim młot zwany Gwiazdą Reptillionów (będący darem od Asteriusza Wielkiego), dzięki któremu udało mu się pokonać Balamora. Tuż przy Lahaganie pochowano jego brata i następcę, Hasuga Wspaniałego. Nie jest on czczony jako bóg, ale uznaje się go za jednego z największych bohaterów.

Zakony, bractwa, odłamy

Nieco poza organizacją kościelną pozostaje grupa zwana Mędrcami Czasu. To też kapłani, zwykle wysokich godności, którzy poświęcili się studiowaniu historii, magii i religii. Do nich należy (zwyczajowo) kapłan przełożony świątyni w Gaście, stąd też w tamtym ośrodku powstała idea skupienia resztek Kamiennych Tablic. Główną wizytówką religii jest jedyny jego zakon Reptexów, fanatycznych wyznawców Reptilliona Wielkiego mający swoją główną siedzibę na wyspie Reptex. Jego członkami jest tylko szlachta, wzorem ludzkim tworzą bractwo rycerskie o ścisłej hierarchii odpowiadając tylko przed Arcykapłanem. Noszą szaty w kolorze żółtym z dodatkiem czarnego (aby pamiętać o upadku Imperium) oraz zielonego (jako wyraz nadziei na jego odrodzenie).

Strażnicy – Jest to zakon mających za zadanie pilnować grobowca starożytnego złotego smoka, a także skarbów, które zgromadził przez tysiąclecia. Był on wielkim przyjacielem Lagharda.

Smocze Kły – Tajny zakon pragnący w przyszłości przywrócić, dawną potęgę rasy reptillionów. Jego członkowie ścigani są przez Katana. Za przynależność do tego bractwa grozi śmierć. Ich najgorszym wrogiem są Inkwizytorzy Katana.

Święta

Dzień Narodzin – 8 dzień 3 miesiąca jest obchodzony jako dzień urodzin Lahagana. Jak mówi legenda narodził się on w południe. Wierni przestrzegają tego dnia 24-godzinnego postu, który trwa aż do południa dnia następnego. Dmie się w konchy, dekoruje świątynie, rozbrzmiewają dzwony. W Archagaście, gdzie narodził się – trwają zgromadzenia duchowe pielgrzymów z całego Archipelagu centralnego. Uczeni kapłani studiują tego dnia Bhagawata-puranę, przekonani, że nie ma lepszej nauki niż słowa Reptilliona Wielkiego. W wielu domach oddaje się cześć statuetkom Lahagana i powtarza mantry.

Bookmark the permalink.

11 Comments

 1. No mnie sie podoba. Ciekawy podział kasty Kapłanów i ogólnie fajne rozszezrzemie opisu kultu Reptiliona z MiM. Pozdrawiam.:)

 2. Fajne, choć nie jest to mój ulubiony bóg.

 3. Popieram – fajny opis, choć moim zdaniem za dużo żółtego 🙂

 4. Opis oprócz pierwszego akapity, jest w całości mojego autorstwa. Nie mam nic przeciwko takim kompilacjom, ale byłoby w porządku gdyby Nakon o tym wspomniał. Do tej pory tego nie zrobił mimo moich prób kontaktu.

  Dziwią mnie tez oceny tego materiału, bo tak po prawdzie jest on bardziej szkicem niż gotowym artykułem.

  Kiedy prosiłem go aby coś na portal podesłał, bardziej liczyłem na jakieś jego własne prace, może krótkie, ale zawsze w jakiś sposób rozwijające bogów. No cóż, pozostał mi tylko niesmak.

 5. Nakon – sięgnąłeś dna podszywając się pod teksty innego użytkownika.
  Tekst jest z KC by Avnar .
  Czegoju – za takie zachowanie ban się należy i jakiś pręgierz.

 6. Nie wątpliwie tekst wzorowany na opisie avnara. Powiedziałbym nawet ściągnięty i to nawet nie w całości. Poczekamy na Nakona, zobaczymy co ma do powiedzenia w tej sprawie jednak, rzeczywiście podobieństwo jest olbrzymie i nie ma słowa, iż było to pisane na podstawie teksty avnara. Bardzo nieładnie.

 7. No cóż, w tej sytuacji jedyne co pozostaje to usunięcie artykułu z portalu.

 8. Fuj, niesmak pozostaje.

 9. przepraszam was za zamieszanie napisalem ze artykul niejest mojego autorstwa tylko go zkas sciagnolem najwyraznie niewiem czemu niewskoczylo to na poczatku opisu jeszcze raz was za to przepraszam ale niemozna odrazu na czlowieku psy wieszac a nieodpowiadalem na wiadomosci gdyz przez ostatnie dni bylem w delegacji i niemialem dostepu do neta

 10. Nakon się wytłumaczył. Uznajmy sprawę za niebyłą. Nie mam nic przeciwko żeby ten tekst został na portalu, skoro się bardzo podobał 2 osobom. Może i inne coś z niego ściągną.

  Na przyszłość, jeśli ktoś chce coś mojego wrzucić lub skompilować z własnym tekstem, droga wolna. Proszę tylko o tym wspomnieć i tyle.

 11. Ludzie spokojnie, też uważam, że Nakon się wytłumaczył. W takim razie gratuluję Avnarowi. Ale z tym banem i pręgierzem to straszna przesada. 😉 Jeden z niewielu piszących nowe posty a Ty Ghasta byś od razu krzyżował.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *