Nadziakiem go!

Ze względu na występujące braki w broni proponuje dodanie 3 broni do używanego ogólnie ich zestawiania. Są to gizarma i  dwa rodzaje nadziaków (młotów bojowych). Poniżej proponowane charakterystyki oraz krótkie opisy.

Nadziak – to broń obuchowo-sieczna przypominająca młotek, o drewnianym lub stalowym stylisku, głowica zaopatrzona jest z jednej strony w lekko zakrzywiony ostry kolec, po przeciwnej stronie zaś w tępy, płaski bijak. Broń niezwykle przydatna w przypadku przebijania zbroi przeciwnika, łatwa w użyciu. Często ze względu na możliwość posiadania długiego styliska używana jest jako laski. Możliwa do używania z biegłością w młotach. Ze względu na swoje przeznaczenie z tą bronią można używać umiejętności Niszczące cięcie – tu z użyciem obrażeń kłutych.

Nadziak bojowy długi: (PT; 1, 2; miesiąc); cena 20; Waga: 40; Min. SF: 80; Opóźnienie: 6; Skuteczność Bliska 130 kł, 130 ob; Uszkodzenia x5; Wytrzymałość 70; Obrona broni +17; Atak/r. 1.

Nadziak krótki:  (J; 1; 3 tygodnie); cena 10; Waga: 30; Min. SF: 60; Opóźnienie: 5; Skuteczność Bliska 110 kł, 110 ob; Uszkodzenia x4; Wytrzymałość 60; Obrona broni +20; Atak/r. 2.

Gizarma – jest to broń drzewcowa o długim, płaskim grocie osadzonym na drzewcu długości 2-2,5 metra, zdobionym często w późniejszym okresie chwostem u nasady żeleźca. Żeleźce zbudowane są w postaci ostrego grotu skierowanego ku górze, poniżej niego znajduje się sierpowaty hak, a pod nim, po przeciwnej stronie kolec skierowany w bok Dzięki swojej konstrukcji umożliwia piechocie stosunkowo łatwe ściąganie jeźdźców z siodeł (modyfikator + 20 do szansy ściągnięcia jeźdźca z siodła). Możliwa do użycia z biegłością odpowiadającą za halabardy.

Gizarma typowa: (PT; Pi.; 1, 2; 1 miesiąc); cena 4; Waga: 25; Min. SF: 60; Opóźnienie: 6; Skuteczność Bliska kł. 130, Uszkodzenia x 2; Wytrzymałość 26; Obrona broni +27; Atak /r. 1.

Bookmark the permalink.

8 Comments

 1. w końcu więcej ekłipmentu, czy mi się wydaje czy obrona jest minusowa?

 2. Była minusowa, ale już poprawiam 😐

 3. Nadziak to nie broń obuchowo-sieczna a obuchowo-kłuta!
  Natomiast co do jego przydatności to opisałem to kiedyś przy okazji innego tematu[url=http://www.krysztalyczasu.pl/forum/viewthread.php?thread_id=160&highlight=nadziak&pid=4671#post_4673] tutaj[/url]

  Nadziak jest zaiste straszliwą bronią, ale nie specjalnie widzę jej zastosowanie w otwartej walce. Zresztą geneza tej broni jest specyficzna do naszych wshodnioeuropejskich śmieci, czy ja wiem czy jest sens dodawać ją do orchii?

 4. Wasut – 3/4 broni na Orchii to mieszanka kulturowa i historyczna, kiedy były miecze dwuręczne nie było jeszcze koncerzy, nie mówiąc o rapierach – to z tych broni też zrezygnujesz? Topory koliste (lub o takim kształcie) weszły w 'życie' też bardzo późno, nie mówiąc o halabardach, które także pojawiły się jako broń głównie do walki z ciężko opancerzonym rycerstwem. Szable – to samo, samo masowe użycie szabli wyparło miecze…. Także zrezygnujesz czy nie 'widzisz tych broni' w orchii. :p

 5. Ale to są trochę inna sprawy. To o czym ty mówisz to działanie czasu i techniki oraz typu starć orężnych na uzbrojenie, to na co ja zwracam uwagę to lokalność, w końcu nie mamy krisów ani katarów, kukri, dzirytów, dźambiji, falaric, katan, tomahawków, szakr, skramasaksów, moringerów, mieczy sierpowatych, langsaksów, angularów, koganat czy arbalet i wielu innych broni żeby wymienić tylko niektóre. To co jest w tabeli w dużej mierze przewinęło się przez cały ówczesny świat europejski i są to przykłady typowe broni powszechnie rozpoznawalnych, oprócz wymysłów oczywiście.
  Nie twierdze że nie można absolutnie nic dodawać, bo co tam komu w duszy gra, ale czy rzeczywiście jest potrzeba dodawania broni bardzo lokalnych? Nietypowych?

  Nadziakowi jeśli już osobiście usunął bym całkowicie obronę, we wszystkich opracowaniach z jakimi się spotykałem było bardzo wyraźnie zaznaczane że się do tego nie nadawał, oraz zwiększył bym mu obrażenia kłute a zmniejszył obuchowe. Przed nadziakiem kłaniała się każda płyta aczkolwiek jako młotek nie był na piedestale ze względu na swoją konstrukcję czy jakość a jedynie powszechność.

 6. Ja mam tylko pytanie czy OB musi być nieparzyste? Może dla ułatwienia zaokrąglić w jedną lub drugą stronę?
  [quote]Ze względu na swoje przeznaczenie z tą bronią można używać umiejętności ‘Niszczące cięcie’ – tu z użyciem obrażeń kłutych.[/quote]
  Nie wiem czy to nie zbytnie ingerowanie w system, bo jeśli dobrze zrozumiałem nie trzeba posiadać tej zdolności by z tego skorzystać.
  W opisie np oskardów nie ma tego a również można byłoby to zastosowanie wykorzystać.

 7. 'Niszczące cięcie' umożliwia dwukrotne zwiększenie uszkodzeń + poziom bohatera zadawanych zbroi przeciwnika. Właściwie to ta umiejętność powinna być tylko dla broni typu właśnie nadziaki i młoty, lub o podobnym autoramencie. Miecz jest bardzo słabym narzędziem do rozkuwania zbroi przeciwnika. Siła ciosu rozkłada się na zbyt dużej płaszczyźnie.
  Ad obrona – ze względu na kształt musiałbyś także usuwać także OB dla młotów (różnica i to niewielka w kształcie żeleźca) lub dla cepów (nie wyobrażam sobie zasłonięcia się korbaczem trzykulowym) więc ingerencja w tę stronę jest przesadzona.
  Ad obrażenia – rzeczywiście kł. można by podwyższyć o jakieś 20-30 pkt jak i ew. współczynnik uszkodzeń .
  Co do specyficzności różnej broni – mi nie przeszkadza ich obecność. Czy np. zrezygnowałbyś z broni o kształcie katany ponieważ jest specyficzna dla obszarów Azji? Ja raczej nie. Po prostu byłaby rzadko spotykana. Poza tym to polski system więc czego nie ma być w nim więcej polskich (a nie tylko ogólnoeuropejskich) elementów ?

 8. Niszczące cięcie jest umiejętnością poświęconą siecznej broni, jest to własnie specjalna umiejętność pozwalająca użyć broń niespecjalnie przystosowaną do niszczenia pancerzy do tego własnie celu. Tylko dzięki tej umiejce jest się w stanie to przeprowadzić. Niszczenie pancerza bronią przygotowaną specjalnie do niszczenia pancerza umiejętności nie wymaga bo po prostu tak działa i już. Wracając do takiego nadziaka to niespecjalnie się go da wbić bardziej niż dobrze.

  Co do obrony nadziaków – nie chodzi o ich budowę ale o stosunkową delikatność, pamiętać należy że założeniem tej broni było tylko uzupełnieni oręża jak i kunsztowny wygląd – gdyż często używany był jako laska. 1000 słów o broni białej i uzbrojeniu obronnym stwierdza: "Jednakże nie specjalnie się nadawała do typowej walki wręcz z powodu braku ochrony dłoni i "nieuzbrojonych" styliskach przez co absolutnie nie nadawała się do parowania i zasłon."

  I tak zrezygnowałbym z broni o wyglądzie katany ze względu na jej specyficzność i bardzo mocne zależności kulturowe. Tak długo jak długo nie pojawi się jakaś kraina o nippońskim zabarwieniu. Nadziakami można się pobawić w świetnym polskim systemie Dzikie Pola 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *