Przed śmiercią, pomsta

Okupowany wschodni Llael, 607 OR

– Ly-Veld, lyss Scyr – wyszeptała spękanymi ustami, porażona świadomością tego, że jej misja skończyła się fiaskiem. Czuła odrętwienie całego ciała, osuwającego się z każdym uderzeniem serca w objęcia nieuchronnej śmierci.

Zabarwiona krwią ślina trysnęła z ust elfki, kiedy gwardzista uderzył ją pięścią w twarz. Uderzyła głową w twardą lodowatą posadzkę komnaty z impetem, od którego pociemniało jej w oczach, a cały świat zawirował szaleńczo pod powiekami. Młodszy z pary Khadoran poruszył się niespokojnie. Był niski jak na człowieka i wypowiadał słowa słabym niepewnym głosem. Iosanka poznała mowę Khadoru dość dobrze, by móc płynnie się tym językiem posługiwać, ale chwilami nie radziła sobie z dialektem obu mężczyzn.

– Nie zabij jej, Voltok. Magziev Skalzi-

– Wiem, czego chce Obdzieraczka, Rhold! – łokieć Voltoka zderzył się z nosem więźniarki, wprawiając jej ciało w przepełnione boleścią konwulsje. Elfka poczuła się tak jakby coś wpełzło jej do płuc, a potem tam zdechło. Wypluła pełną krwi plwocinę z ust i jęknęła czując falę cierpienia emanującą od połamanych żeber. Walcząc z własną słabością uparcie próbowała zignorować ból, bezgłośnie błagając o siłę Lyliss i Scyrah.

Voltok zderzył obie pięści kostkami, stając w rozkroku nad więźniarką. Jego dłonie owinięte były przesiąkniętymi krzepnącą krwią bandażami.

– Idź do wieży – polecił kiwając głową w stronę drzwi lochu – Przekaż Magiczce, że więzień wkrótce zacznie mówić.

– Mam cię z nią zostawić sam na sam? – na twarzy Rholda pojawił się dziwny grymas.

– Poradzę sobie – warknął w odpowiedzi Voltok – To był rozkaz.

– Tak, sir – Rhold wciąż nie potrafił przełamać swego niezdecydowania, zatrzymując się w połowie schodów i zerkając na elfkę z dziwnym wyrazem twarzy. Nie wiedziała, czy było to współczucie, nie potrafiła czytać emocji wyrysowanych na ludzkich obliczach. Potem gwardzista zniknął w górze schodów.

Voltok wyprostował się spoglądając w dół na leżącą u jego stóp Nyr, dyszącą w spazmach bólu. Był ogromnym mężczyzną, o barkach szerokich na długość trzonka topora, o ramionach rozmiaru armatnich luf. Zdjął wcześniej hełm i rękawice, by poczuć się swobodniej i czerpać z brutalności przesłuchania jak największą przyjemność.

Miał wszelkie powody ku temu, by czuć się bezpiecznie.

Nyr spojrzała na niego zamglonymi oczami. Widząc to Khadoranin złapał ją za szyję i podniósł w górę zmuszając do padnięcia na kolana.

– Obdzieraczka chce wiedzieć, co twoja szajka robiła w zachodnim Llaelu, tak daleko od waszego lasu. Twoich druhów przyszło nam zabić znacznie łatwiej. Jesteś inna, twardsza. Dlaczego? Czegu tutaj szukaliście?

Pamiętna swej powinności, elfka odmówiła wyznania nawet wtedy, kiedy kolejne uderzenie pięści zmiażdżyło jej wargę.

– Ly-Veld, lyss Scyr – wyszeptała ledwie słyszalnie.

– Co? – Voltok pochylił się nad nią przysuwając jedno z uszu do krwawiących ust więźniarki – Co powiedziałaś?

Nyr szarpnęła się do przodu zaciskając zęby na gardle człowieka i gryząc go z całych sił. Gwardzista nie zdołał krzyknąć, pochwycony w żelazny uścisk, który pozbawił go tchu. Otwierając dłonie i zaciskając je na przemian zadygotał w konwulsjach, ale elfka nie puszczała, wisząc u gardła mężczyzny niczym myśliwski ogar. Człowiek spróbował złapać ją za głowę, przesuwając palcami po śliskiej od krwi skórze Iosanki. Charcząc gardłowo, zdołał w końcu oprzeć dłonie o ramiona elfki i odepchnąć się od niej z całej zrodzonej skrajnym przerażeniem siły. Nyr odleciała w tył przy wtórze dziwnego odgłosu darcia, ale fontanna gorącej krwi zdążyła obryzgać jej twarz. Rodzący się w ustach Voltoka przedśmiertny wrzask przeszedł w odrażające bulgotanie wydobywające się z głębi rozdartego ostrymi zębami gardła.

Konający gwardzista zwalił się z łoskotem z nóg.

Nyr, która w szkole zabójców zyskała przydomek Przeciągłej Śmierci stanęła z wielkim trudem nad dygoczącym ciałem Khadoranina i wypluła z ust ogromny kęs ludzkiej tkanki.

– Przed śmiercią, pomsta – oznajmiła w silnie akcentowanym khardiku, chociaż Voltok nie mógł jej już usłyszeć. Rozpięła kajdany na nadgarstkach korzystając z klucza wiszącego u pasa gwardzisty, posykując pod wpływem bólu promieniującego od połamanych żeber. Pozostawiając za sobą stygnące ciało zaczęła wspinać się w górę kamiennych schodów. Na haku wmurowanym w ścianę u ich szczytu odnalazła Vyshkyra, swój łańcuch ostrzy. Znajomy ciężar oręża w dłoni krzepił z zaskakującą siłą przynosząc ukojenie skołatanym nerwom.

Drzwi na szczycie schodów otworzyły się pośród zgrzytu żelaznych zawiasów.

– Voltok… – Rhold spostrzegł unurzaną w krwi elfkę i zastygł na mgnienie oka w całkowitym bezruchu, dopiero po sekundzie sięgając dłonią po noszony przy pasie pistolet.

– Ly-Veld, lyss Scyr – powiedziała Nyr ciskając łańcuchem. Rhold rzucił się w bok, ale ostrze sięgnęło jego szyi rozbryzgując w powietrzu strumień tętniczej krwi. Przyciskając do głębokiej rany ręce człowiek osunął się po ścianie niczym tonący rozbitek znikający pod morskimi falami.

Wiedząc, że lada chwila zostanie odkryta, Nyr zatrzymała się przy charczącym żołnierzu jedynie po to, by wyrwać z jego drętwiejącej dłoni samopał. Owinąwszy Vyshkyra wokół przedramienia wybiegła z lochu na zaścielony grubą warstwą śniegu dziedziniec otoczony kilkoma innymi budynkami. W mroźnym powietrzu unosił się silny odór zwęglonego mięsa, chociaż elfka nie zdążyła dojrzeć nigdzie źródła odrażającego fetoru. Para khadorańskich żołnierzy w uniformach Zimowej Gwardii krzyknęła ostrzegawczo na widok więźniarki, zeskakując ze stopni wiodących do starej strażniczej wieży.

Dowodząca nimi członkini Sprzysiężenia Szarych Magów musiała znajdować się właśnie tam.

Pierwszy gwardzista poderwał w górę lufę przewieszonego przez ramię garłacza i wypalił z masywnej broni. Grad śrucin uderzył w grunt opodal stop elfki wyrzucając w powietrze chmurę sypkiego śniegu. Nyr ruszyła prosto na człowieka ciskając w ruchu Vyshkyrem, mierząc czubkiem wieńczącego łańcuch ostrza w odsłoniętą pachę gwardzisty, przebijając nim płuca i serce żołnierza. Khadoranin przewrócił się w śnieg, kiedy elfka przeskoczyła z nieludzką zwinnością nad jego ciałem, wyszarpując ostrze w przelocie jednym ruchem nadgarstka.

Towarzyszka zabitego żołnierza wycelowała własną broń, ale zbyt długo zwlekała z pociągnięciem za spust. Iosanka skoczyła w tył, a potem ponownie w przód owijając swą ofiarę łańcuchem. Gwardzista wypaliła z garłacza, ale chybiła o włos. Nie bacząc na ból pokiereszowanych kawałkami ołowiu łydek Nyr minęła kobietę ocierając się o nią w biegu i skacząc zwinnie na schody starej wieży. Pnąc się w ich górę pociągnęła za sobą Vyshkyra. Khadoranka otworzyła szeroko swe niebieskie oczy, gdy cofające się ostrze elfickiej broni przecięło gładko jej szyję.

Oddzielona od torsu głowa gwardzistki potoczyła się po zaśnieżonych schodkach.

Zatrzymując się przed drzwiami wieży Nyr znieruchomiała na krótką chwilę, koncentrując swe myśli. Wiara i niezłomny charakter pozwoliły jej przetrwać egzekucję siedmiu oddanych towarzyszy. Dopiero teraz pojęła znaczenie obrazu, który jej oczy zarejestrowały bezwiednie kilka uderzeń serca wcześniej: opodal schodów wieży, na pryźmie popiołów leżało kilka zwęglonych smukłych ciał, poczerniałych od ognia i wciąż jeszcze lekko dymiących. Spoglądała na szczątki swych druhów, bezgranicznie odważnych zabójców magów. Lojalni do samego końca, stali się ofiarą niezbędną do wykonania zadania, jakim było zakończenie życia okrutnej arkanistki zwącej się Obdzieraczką, członkini khadorańskiego Sprzysiężenia Szarych Magów. Nie była ona pierwotnym celem Nyr, ale teraz elfka nabrała niezbitego przeświadczenia, że to bogowie skrzyżowali ich ścieżki.

Od strony pozostałych budynków dobiegały przybierające na sile krzyki. Nyr wiedziała, że żołnierze szybko otrząsną się z zaskoczenia, toteż pchnęła drzwi wieży wślizgując się do jej wnętrza.

Odniosła wrażenie, że zanurza się w gorącej mgle. W przesyconym wilgocią powietrzu unosiły się niepokojące zapachy, bijące od alchemicznej aparatury rozstawionej w każdym zakamarku parteru wieży. Elfka wstrzymała bezwiednie oddech walcząc z zawrotami głowami i próbując zmusić się do zrobienia choć kroku.

Trwało to zaledwie sekundę, ale przyniosło zgubne efekty.

Powstała ze zmrożonego powietrza dzida przebiła wnętrzności Iosanki, przyszpilając ją w ułamku chwili do ściany budowli. Targnięta paroksyzmem nieopsanego bólu, upuściła Vyshkyra i złapała jedną dłonią za nienaturalnie twardy lodowy oręż, zmrażający skórę jej palców.

– Witaj – powiedziała krzepka kobieta, pocąca się obficie mimo skąpego stroju, jakim był niegdyś biały, teraz zaś pokryty zakrzepłą krwią podkoszulek. Jej nagie przedramiona pokryte były krwią aż po łokcie.

– Łudziłam się, że Voltok wyciągnie z ciebie coś więcej zanim trafisz na mój stół. Lecz widać miało się stać inaczej.

Na Scyrah, ta ludzka kobieta mówiła w języku Iosan! Nyr skamieniała z wrażenia zapominając na chwilę o przeraźliwym bólu płonącym w całym jej ciele. W jaki sposób zdołała się nauczyć mowy elfów? Zabójczyni spróbowała się poruszyć, lecz mięśnie odmawiały jej posłuszeństwa. Całe ciało drętwiało coraz szybciej, a wyciekająca z rany krew zamarzała na skórze.

– Od dawna miałam nadzieję, że los pozwoli mi zmierzyć się z twoim gatunkiem – oświadczyła magziev Skalzi, odkładając umazany krwią myśliwski nóż obok leżącego na drewnianym stole i obdartego ze skóry ciała. Wzrok arkanistki pobiegł ku starannie zszytemu skórzanemu płaszczowi, rozpiętemu na drewnianej ramie opodal stołu – Wasza skóra jest tak niezwykle delikatna.

Ludzie służący Analii Skalzi mieli powody ku temu, by nazywać ją Obdzieraczką.

Na pociągłej twarzy magiczki pojawił się cień uśmiechu, a wokół jej lewej dłoni zatańczyły w powietrzu niebieskie runiczne znaki. Nyr zagryzła do krwi usta porażona myślą o tym, że pisane jej było zginąć od ludzkiej magii.

– Jesteś silna – powiedziała Skalzi – Voltok cię nie oszczędzał. Możesz już przestać walczyć.

Wyciągając zza pleców drugą rękę Nyr podniosła w górę zabrany Rholdowi pistolet. Broń trzęsła się w jej zdrętwiałych palcach.

Oczy Skalzi rozszerzyły się w wyrazie zaskoczenia, ale jej ciało spowiła natychmiast zrodzona z magii lodowata powłoka.

– Tak niezwykła determinacja godna jest szacunku, wszelako każdy powinien wiedzieć, kiedy jego bój stał się przegrany.

Nyr pociągnęła za spust samopału. Ołowiana kula przebiła coraz grubszy lodowy pancerz i oderwała kobiecie połowę szczęki. Skalzi runęła na podłogę wieży z grymasem bezbrzeżnego zdumienia na okaleczonej twarzy. Nyr wiedziała, że Szara Magiczka nie miała pojęcia, dlaczego jej ochronne zaklęcie nie powstrzymało kuli wystrzelonej z prymitywnego pistoletu. Talent uśmiercania ludzkich arkanistów brał moc z przeświadczenia Iosanki o słuszności swych przekonań, a z nie potencjału dzierżonej broni.

Przeciskając się do przodu elfka ześlizgnęła się z przebijającej ją na wylot lodowej włóczni. Ociekająca krwią, dowlokła się z ogromnym trudem do charczącej cicho Khadoranki ciągnąc za sobą rozwinięty na posadzce Vyshkyr. Podnosząc łańcuch w górę oplotła palcami jego ostrze i wzniosła je nad zmasakrowaną twarzą Obdzieraczki. Magiczka wyrzęziła coś niezrozumiale.

– Ly-Veld, lyss Scyr – powiedziała Nyr – Przed śmiercią, pomsta.

Ołowiana kula trafiła ją w środek piersi. Pozbawiona tchu, Iosanka osunęła się na kolana. Jej rozbiegany wzrok zatrzymał się na postaci Rholda. Gwardzista opierał się resztką siły o futrynę otwartych drzwi, z samopałem w jednej dłoni, z drugą przyciśniętą do przemoczonego na wskroś krwią bandaża na szyi. Skóra mężczyzny przybrała barwę świeżego śniegu. Nyr wiedziała, że jego chwile były już policzone.

Czując gorzką radość zwycięstwa, elfka pchnęła w dół ostrze opierając się na nim resztkami sił drzemiących w umierającym ciele.

Autorem opowiadania jest Eric Scott de Bie. Opublikowane zostało w kompilacji krótkich opowiadań Iron Kingdoms Excursions S1E6. Prawa autorskie zastrzeżone dla Privateer Press.

Bookmark the permalink.

11 Comments

 1. Bez rewelacji, ale idzie przeczytać. Szkoda, że nawet nie ma co pytać o dalsze losy elfki. Jak rozumiem nie przeżyła? 😛

 2. Musiałby ją jakiś fachman medyk-nekromanta poskładać. A Iosanka jakoś magików nie lubi. Może więc w "pomocną" magię nie uwierzyć. 🙂

 3. Dobrze osadzone w świecie, pokazuje motywację tych elfich zabójców w eksterminacji ludzkich magów. Podobało mi się.

 4. Elfy z Ios, przede wszystkim Retrybucja Scyrah, obarczają ludzki gatunek odpowiedzialnością za zagładę swych bogów – w opinii zabójców magów ludzcy arkaniści korzystając w rozpasany i nieobliczalny sposób z mocy magii zabijają na raty ostatnią istniejącą boginię elfickiego panteonu, Scyrah! Eksterminacja nie-elfickich adeptów magii uważana jest za jedyny sposób na jej uratowanie.

 5. Ilustracja po byku. I dzięki za przypomnienie motywacji tych zabójców.

 6. Ech ? A nie prościej najpierw poprosić ? Czy elfy z Ios mają problem z "my wiemy lepiej jak oni odpowiedzą a jak im powiemy to jeszcze szybciej zaczną czarować by naszą boginię wykończyć ? Bo my wiemy lepiej ?" mentalnością ?

  A właściwie do czegoś ci bogowie elfom potrzebni ? Bo filozofię druidów, którzy chcą jakąś równowagę pomiędzy dwoma apokaliptycznymi bogami chcą utrzymać i im nie idzie, to kapuję. A Iosanie ? No tłuką magów. A sami anty-magii używają … niby bo elfy to rozsądniejsze ? 😛

 7. Elfy z Ios to w przeważającej mierze religijni fundamentaliści, bardzo niebezpieczni ekstremiści. Oni nie próbują negocjować, uznają bowiem niewzruszenie słuszność swych dogmatów i sądzą, że istnieje tylko jeden sposób na zaprowadzenie swojego porządku na świecie: terroryzm na ziemiach ludzi!

 8. Ilustracja dosyć ładna, ale nie wyobraża sobie używania takiej broni w walce 😀 Rzucać na łańcuchu ostrzem tej wielkości ? tam fizyka nie obowiązuje ? 😉

 9. To trudne do wyobrażenia dla człowieka, ale to przecież elfka! Trudno dyskutować o prawach fizyki w świecie, w którym żyją elfy 😛

 10. Nie przekonałeś mnie – ta broń wygląda na równie sensowną co półtalerze 😛

 11. Mnie tam nie wyglada ta broń na jakąś niemożliwą do opanowania [url=http://podpis-elektroniczny.cdd.com.pl]dwd;[/url]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *