Kamienie szlachetne i półszlachetne

Często podczas przygody zdarza się, że grupa znajduje jakieś kosztowności, ale nie każdy jest ekspertem w dziedzinie kamieni szlachetnych i nie wie jak one wyglądają. Ten krótki artykuł mam nadzieję, że rozwiąże choć po części ten problem.

Andradyt – jest twardy i wytrzymały. Z niego powstają przejrzyste klejnoty (Andary), które po odpowiednim oszlifowaniu mają zabarwienie zielonkawo- lub brązowawoczerwone.

Akwamaryn – jest twardym, przezroczystym typem berylu o błękitno-zielonym odcieniu. Te poszukiwane kamienie są najczęściej noszone przez barbarzyńskie szczepy, zamieszkujące północną tundrę.

Czarny opal – ma zielonkawy kolor z czarnymi plamkami i złotymi cętkami. Najczęściej występuje w starych gorących źródłach i jest sprzedawany, jako kaboszon. Popularne na północy powiedzenie Czarny jak opal jest używane, jako forma pochwały dla miłych złodziejaszków i tym podobnych.

Krwawnik – to ciemna zielonkawo szara odmiana kwarcu, w którym występują zanieczyszczenia w postaci czerwonego kryształu.

Chryzoberyl – jest twardym, przeźroczystym, zielonym kamieniem, zazwyczaj oszlifowanym. Mówi się, że łączy go więź z wymiarami zewnętrznymi, stąd też wykorzystuje się go w przypadkach opętania przez demony lub martwiaki.

Diament – jest twardym, przezroczystym klejnotem; może być biało niebieski, błękitny, żółty lub różowy. Jest najtwardszym ze wszystkich klejnotów i jednym z najcenniejszych. Większość diamentów pochodzi z północnych gór, gdzie wydobywane są przez podziemne rasy, w ten sposób dostając się na powierzchnię.

Szmaragd – jest lśniącym zielonym berylem, oszlifowanym według ustalonego wzoru. Jest on często kojarzony ze zdrowiem i bywa używany do ozdabiania przedmiotów ze zdrowiem związanych.

Agat ognisty – to nazwa nadawana chalcedonowi, który zawiera tęczowe żyłki. Jeżeli zostanie odpowiednio oszlifowany, ukazują się bogate czerwienie, brązy, zielenie i złocistości. Najszlachetniejsze okazy są lekko przezroczyste.

Granat – to ogólna grupa kryształów w kolorach od ciemnoczerwonego do fioletowego. Najczęściej szlifuje się te rzadkie izometryczne kamienie tak, aby miały od 12 do 24 ścianek, a nawet, dużo rzadziej, 36. Krążą pogłoski, że istnieje 48 ścienny granat, choć nikt nie był w stanie go odnaleźć.

Koral rogowy – nazywany również nocnym, jest czarnym koralem podobnym do anielskiej skóry, ale o jednolitym kolorze. Bardzo trudno się go obrabia, a w biżuterii używa się go w postaci gałązek lub jako kaboszon.

Kamień iol – iol to skrót od Iolitu (kordierytu). Popularnie nazywany jest fioletowym kamieniem mimo że najczęstszy odcień, to niebieski. Iole najczęściej szlifuje się, aby podkreślić zmianę koloru, widoczną przy patrzeniu z różnych stron. Małe oszlifowane iole mogą być bez skazy, ale większe okazy najczęściej zawierają zanieczyszczenia, na przykład kryształami hemitytu, które nadają im złotawy blask, podobny do blasku słonecznego kamienia.

Jaspis – to nieprzejrzysty kwarc o kolorze czerwonym, brązowym lub czarnym. Bardzo rzadkie okazy są niebieskie lub mają niebieskie prążki na tle w innym kolorze. Skruszony jaspis wykorzystuje się przy wyrobie mikstur i magicznych przedmiotów, chroniących przed trucizną.

Królewska łza – są bardzo rzadkie i występują tam, gdzie nazywane są też zamarzniętymi łzami. Są one przezroczyste, w kształcie łzy, o gładkiej powierzchni i jak do tej pory nie udało się znaleźć sposobu na ich zniszczenie. Podobno są to skamieniałe łzy dawno zmarłego króla-nekromanty. W każdym klejnocie można zobaczyć to, co kochał płaczący król. Ich prawdziwa natura jest nieznana, ale są one bardzo cenione przez mędrców.

Lwie oko – jest odmianą labradorytu (jeden ze skaleni). Labradoryty są kamieniami w kolorach od jasno do ciemnoszarego, które mają żyłki w różnych kolorach. Te żyłki są zazwyczaj błękitne, ale mogą być we wszystkich kolorach. Labradoryt z zielonymi żyłkami jest zwany Lwim okiem.

Chalcedon – to perłowo biały nieprzejrzysty kamień zwykle lekko zabarwiony na bladoniebieskie lub bladozielone ze złocistymi plamkami. Spokrewniony z ognistym i czarnym opalem jest od nich trochę częściej spotykany.

Kamień księżycowy – to nieprzejrzysty biały skaleń, polerowany w celu uzyskania błękitnawego poblasku. Legendy mówią, że widok tego klejnotu zmusza likantropa do przybrania zwierzęcej postaci. Nie wiadomo czy to jest prawda, albowiem nikt, kto był dostatecznie blisko, by się o tym przekonać nie przeżył, aby móc o tym opowiedzieć. Jednak używa się tych kamieni przy rzucaniu czarów, które działają na tę właśnie klątwę.

Perła – składa się z warstw aragonitu, powoli nakładanych na ziarnko piasku lub inny podobny obiekt, który dostanie się do środka muszli ostrygi lub innych mięczaków. Powstały w ten sposób klejnot ma głęboki połysk. Większość pereł jest biała, jednak występują również dużo rzadsze odmiany czarne i tęczowe.

Kamień łotrzyków – mały klejnot o tęczowym zabarwieniu. W świetle dnia jego kolory wydają się stale zmieniać, co jest wyjątkowo pięknym widokiem. Kamienie łotrzyków są wyjątkowo rzadkie i używa się ich do czaru Skok Klejnotu przez co są jednymi z bardziej poszukiwanych kamieni.

Shandon – jest inną nazwą natrolitu; są to niewielkie bezbarwne kryształy, używane do przyozdabiania szat. Inna nazwa natrolitu – smukłego, bezbarwnego kryształu o pięknie oszlifowanych ściankach, używanego często do przyozdabiania welonów i szat.

Kamień z nieba – to popularna nazwa nadawana przezroczystym lub lekko zabarwionym odłamkom szkła niebiańskiego (meteorycznego) pochodzenia. Znajdowane są w ruchomych piaskach Anaurochu i innych pustyń.

Sfin – jest delikatnym i kruchym klejnotem (często obrabianym przez niedoświadczonych jubilerów) o kolorach od żółtego do zielonego; najcenniejsze są szmaragdowozielone.

Diopsyd gwiaździsty – jest najbardziej poszukiwaną odmianą twardego, wytrzymałego kamienia szlachetnego, który rzadko przybiera atrakcyjne kolory. Jest zbyt ciemny, by uznać go za piękny, jednakże górskie i rzeczne kryształy w jasnozielonym odcieniu czynią go atrakcyjnym. Kiedy znaleziony kamień jest ciemnozielony można go oszlifować w taki sposób, aby powstała z niego cztero- lub sześcioramienna gwiazda.

Szafir gwiaździsty – to rzadka odmiana szafiru, bardziej przejrzysta, z białą gwiazdą widoczną w środku. Używany jest do ozdabiania przedmiotów, chroniących przed magią.

Kamień słoneczny – należy do skaleni i jest spokrewniony z Księżycowym kamieniem. Jego fachowa nazwa to oligoklas. Może być bezbarwny lub lekko zielonkawy i jest bardzo twardy, jednak bardziej powszechna jest jego mniej twarda odmiana (kaboszon). Klejnoty tej odmiany mają jasnoczerwone lub pomarańczowe skazy (malutkie kryształki), zawieszone w bezbarwnym kamieniu, co nadaje im przyjemny złotawy lub czerwono-brązowy kolor.

Tchazar – jest powszechną nazwą, nadawaną aragonitowi słomianożółtego kamienia szlachetnego mającego postać wydłużonego kryształu o kształcie graniastosłupa. Jest delikatny i kruchy; potrzeba niezłego jubilera, by go oszlifować.

Turkus – jest nieprzejrzystym błękitnym kamieniem z ciemniejszymi żyłkami. Występuje w suchszych rejonach Orchii. Wielu jeźdźców umieszcza odłamek kamienia w uzdach, co ma im przynosić szczęście.

Wodny opal – jest bezbarwnym, przezroczystym opalem. Jest rzadki i bardzo cenny, ponieważ używany jest do dalekowidzenia.

Wodna gwiazda – Rzadko spotykany w achroit zwany jest także bezbarwnym turmalinem. Ten kamień jest pełen skaz i pęknięć, więc tylko niewielka jego część nadaje się do obróbki.

Kamień Ziose – to nazwa, nadawana przez niektórych mędrców pewnej odmianie ziositu – rzadkiemu minerałowi, który występuje w trzech podstawowych kolorach, zależnie od tego jak pada na nie światło – purpurowym, błękitnym i czerwonym lub purpurowym, zielonym i czerwonym. Bardzo duże kamienie (wielkości pięści albo stopy) są używane do wyrobu brosz i wisiorów.

Cyrkon – jest brązowawym kryształem, występującym w skałach wulkanicznych. Zazwyczaj nabiera jasnobłękitny odcień podczas podgrzewania i szlifowania (zazwyczaj w fasety).

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Bardzo fajny artykuł. Takiego zestawienia zawsze szukałem 😉

  2. przydatny nie tylko do KC:):):) Takich rzeczy brakuje wszędzie:) dzieki wielekie:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *